jak zabić proces chrome.exe?

0

Po zamknięciu chroma dalej mam w systemie taki proces

Nazwa obrazu PID Nazwa sesji Nr sesji Użycie pam.
chrome.exe 1728 Console 0 424 KB

Widoczny w Process Exploerze albo w tasklist.

Próby zamknięcia dziadostwa nie przynoszą rezultatów. Wywołanie:

taskkill /F /IM chrome.exe /T

skutkuje komunikatem:

SUKCES: proces o identyfikatorze PID 1728, podrzędny wobec procesu o identyfikatorze PID 3996, został zakończony

Tyle tylko, że nic się nie dzieje. Mogę wywołać powyższą komendę ponownie, ponownie zobaczyć komunikat o skutecznym zamknięciu, a proces nadal działa :/

Identyczny efekt przynosi próba ubijania procesu po jego PID

taskkill /PID 1728 /F

Dostaję:

SUKCES: proces o identyfikatorze PID 1728 został zakończony.

I mogę sobie powtarzać ten "sukces" do upojenia.

Rodzic procesu nie istnieje:

<Non-existent Process>(3996)

Ktoś wie, dlaczego tak jest i jak można to zmienić?

3

To jest jeden z powodów, dla których staram się trzymać jak najdalej od Chrome. Drugą rzeczą, która mnie dobija jest "chrome updater" czy coś w tym stylu, co sobie działa cały czas w tle, a jak ręcznie to wywalam to przeglądarka się przestaje odpalać...

0
Freja Draco napisał(a):

Dostaję:

SUKCES: proces o identyfikatorze PID 1728 został zakończony.

I co, dalej masz proces 1728? A działa, jak odpalasz z uprawnieniami admina? Ja mam skrypty ubijające chrome'a przez /IM chrome.exe i działa.

0
Afish napisał(a):
Freja Draco napisał(a):

Dostaję:

SUKCES: proces o identyfikatorze PID 1728 został zakończony.

I co, dalej masz proces 1728? A działa, jak odpalasz z uprawnieniami admina? Ja mam skrypty ubijające chrome'a przez /IM chrome.exe i działa.

Tak, nadal działa.
Po odpaleniu cmd z uprawnieniami administratora efekt jest podobny (chociaż gdzieś w necie też znalazłam sugestię, że może chodzić o prawa, z jakimi uruchomiono polecenie).

Próby suspendowania procesu dają podobny efekt. Przez chwilę na liście pojawia się opis "suspended" i zaraz wraca do poprzedniego stanu.

0

ps chrome | kill

1

Próbowałaś za pomocą PowerShella? -> https://docs.microsoft.com/en-us/powershell/module/microsoft.powershell.management/stop-process?view=powershell-6

UPDATE2: Pamiętaj, że:

On Windows Vista and later versions of the Windows operating system, to stop a process that is not owned by the current user, you must start PowerShell by using the Run as administrator option. Also, you are not be prompted for confirmation unless you specify the Confirm parameter.


UPDATE: Tu ciekawa koncepcja jakiejś pętli, w której może być proces na Windowsie (niekoniecznie Chrome): https://stackoverflow.com/questions/12528963/taskkill-f-doesnt-kill-a-process#comment52935824_19381725

0
Silv napisał(a):

Próbowałaś za pomocą PowerShella?

Przed chwilą.
powershell.exe uruchomiony normalnie i w trybie administratora:

stop-process -id 1234 -force
kill -id 1234 -force

Żadnych efektów.

Niemniej dziękuję wszystkim za sugestie :)

0

I jeszcze tylko dopowiem, że
wmic także nie pomaga:
PROCESS WHERE NAME="chrome.exe" DELETE

0

Ja bym poszedł w stronę szukania procesu-rodzica (to też a propos wspomnianej "pętli", w której może być proces). Patrząc na to logicznie, nie może nie istnieć, skoro proces-potomek istnieje. Może PID procesu-rodzica jest podawane inne, niż trzeba?

Nie napisałaś dokładnie, jakim poleceniem sprawdzasz, czy istnieje proces-rodzic. Może są do tego inne polecenia? Może za pomocą interfejsu graficznego? Czy wszystkie sposoby dają te same dane procesu? Czy którakolwiek dana (nazwa procesu, jego PID, PID jego rodzica itp. – wszystko, co tam jest na Windowsie dostępne) ma różne wartości dla różnych poleceń?

1
Silv napisał(a):

Ja bym poszedł w stronę szukania procesu-rodzica

Używałam Process Explorera oraz Ulitmate Process Detail & Killera.

Wg. Process Explorera jak najbardziej może wystąpić sytuacja, w której proces nie ma rodzica. Opalam Total Commadera, z jego poziomu uruchamiam program, zamykam TC i mamy działający proces bez rodzica.

Ale żeby było śmieszniej, dzisiaj po zastosowaniu sekwencji (chociaż nie wiem, czy miała ona coś do rzeczy):

  • zabij procesy potomne,
  • zabij główny proces chroma.

Wszystko pozamykało się bezproblemowo, a później po każdym kolejnym otwarciu i zamknięciu chrome nie zostawiał w systemie żadnych zombie.

Dzisiaj mam już co innego na głowie, ale na dniach może to jeszcze postudiuję.

0

W Windowsie relacja rodzic-potomek między procesami nie ma specjalnego znaczenia, a ze względu na kolizję id rodzic może się nawet zmienić.

Co to za chrome i jak go włączasz? Co się dzieje, jeżeli odpalisz taskkill z uprawnieniami SYSTEM?

0

Obecnie proces przeglądarki działa cały czas, dzięki czemu możecie dostać powiadomienie push - nawet jeżeli przeglądarka nie jest oficjalnie włączona.

0

Procesów chrome nie ubijesz nawet zmieniając uprawnienia, jak usuniesz pliki to przy najbliższym update przywróci, dodatkowo one zostają w folderze i potrafi zajmować po kilka giga :)

Dodatkowo chrom niektóre procesy uruchamia bez zgody użytkowników:
https://niebezpiecznik.pl/post/google-chrome-zaczelo-automatycznie-sila-i-po-cichu-logowac-uzytkownikow-do-przegladarki/
i skanuje komputer w poszukiwaniu zagrożeń.
Ale najważniejsze:
Google mówi, że nie ma się czym przejmować.
;)

0
czysteskarpety napisał(a):

Procesów chrome nie ubijesz nawet zmieniając uprawnienia

No nie wiem, u mnie taskkill działa.

0

@Freja Draco: problem już rozwiązany, ale mnie jeszcze wpadło teraz do głowy. Skoro bezpośredniego procesu-rodzica nie ma, to może jest dalszy proces-rodzic? Jakikolwiek? explorer chociaż? Nie chodzi mi o zabijanie wszystkich procesów po kolei, ale o ustalenie, który odpowiadał za nieoczekiwane działanie procesu Chrome.

2

Wydaje mi się, że idziecie złym tropem.
W Chrome w ustawieniach zaawansowanych wyłączyć: Kontynuuj działanie aplikacji w tle po zamknięciu przeglądarki Google Chrome.
Sprawdziłem u siebie - włączone: chrome.exe zostaje w procesach, wyłączone - znika. Czyli działa, nie trzeba zabijać procesów itp.
Oczywiście skutkiem ubocznym będzie brak jakichś bajerów, pushów czy czegoś tam, gdy przeglądarka będzie wyłączona.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1