Propozycja nowego działu: OPINIE o pracodawcach

7

**Zgłaszam propozycję utworzenia nowego działu: Opinie o pracodawcach, każdy temat to byłaby oddzielna firma. Motywacja:
**

  1. Portale, w których można pisać opinie o pracodawcach za odpowiednią OPŁATĄ pozwalają usuwać krytyczne komentarze o firmie. Jeśli nie wierzycie to w sieci jest pełno artykułów, przykładem jest ITMagination na gowork - jak pofiltrujecie po 'Najpopularniejsze' to zobaczycie pełno komentarzy 'usunięte przez administratora', obecnie zostawili tylko 2 negatywne komentarze dla przyzwoitości ;) W reszcie komentarzy pełno opinii, że nie zgadzają się z negatywnymi komentarzami, których już nie ma lol ;)

  2. Komentarze mógłby dotyczyć tylko stanowisk IT, bo tylko te nas interesują.

  3. Widać, że potrzeba takiego tematu po ilości opinii w excelu dla firm z Krakowa w tym temacie:
    Krakowski rynek IT - arkusz z opiniami na temat firm (150+ firm)

0

Zły dział. Powinno być w 'Coyote'.

4

Sam o tym myślałem, ale doszedłem do wniosku, że to słaby pomysł. Z jednej strony spowoduje to pełno prób manipulacji - zarówno negatywnej (np. konkurencja, czy ktoś na nich obrażony), jak i na plus - chociażby HR'ki z danych firm będą miały okazję się wykazać. Oczywiście - mamy na forum wiele osób z pewną reputacją, których opinie będą miały dużą wartość, ale pojawią się też wpisy od osób świeżo zarejestrowanych.
Pytanie - jak chcesz to weryfikować? A może puścić samopas i patrzeć, jak się wszystko potoczy - ale w takim układzie za chwilę oceny w takim wątku/dziale nie będą miały za wiele wspólnego z rzeczywistością, a będą raczej świadczyć o tym, która firma ma lepiej zorganizowany pijar lub dział prawny. Poza tym zaczną się pojawiać żądania poprawy/skasowania/sprostowania opublikowanych treści, straszenie sądami (już parę razy była sytuacja, w której prawnicy domagali się usunięcia pewnych wpisów).
Moim zdaniem zrobienie tego w porządny i rzetelny sposób to jest masakrycznie duża ilość roboty, a klepnięcie byle jak, żeby tylko było, raczej mija się z celem.

1

Nie ma szans – z wielu powodów.

cerrato napisał(a):

Pytanie - jak chcesz to weryfikować?

A to jeden z nich – nie ma techncznej możliwości sprawdzania rzetelności tych opinii, więc ludzie będą pisać co im pasuje (a trolle dadzą upust wyobraźni). Jeśli zaczną się pojawiać negatywne opinie to razem z nimi administratorzy zaczną otrzymywać wiadomości od prawników tych firm z żądaniem usunięcia tych opinii pod groźbą pozwów (kilka takich już było, a dotyczyły pojedynczych wątków, nie zbiorowej krytyki).

5

Pomysł mi się podoba. Póki co mamy do tego dział Kariera, gdzie ludzie mogą publikować tego typu opinie. Niestety wiele razy zdarzało się że takie firmy groziły nam sądem :( Zawsze w odpowiedzi piszemy, że firma może odeprzeć argumenty publikując sprostowanie na forum. Do tej pory żadna firma się na to nie zdecydowała.

Tak więc pomysł fajny, ale tak jak pisali poprzednicy: nieco ciężko z weryfikacją. Może użytkownik powinien mieć opcję weryfikacji opinii poprzez opublikowanie (oczywiście jedynie do wglądu dla moderatorów) jakiegoś dowodu, np. faktury współpracy z firmą? Wtedy obok opinii wyświetlałaby się informacja, że dana opinia jest wiarygodna?

0

Tylko dochodzimy do tego, o czym pisałem chwilę wcześniej - zrobienie tego w sposób porządny będzie się wiązało z wielką ilością pracy - zarówno związanej z weryfikacją zgłoszeń od użytkowników i firm, jak i bieżącą obsługą i sprzątaniem.

Poza tym fakt, że ktoś będzie miał fakturę, wcale nie oznacza, że jego opinia jest prawdziwa. Przykład - robię aplikację dla firmy X. Temat przeciągam, aplikację robię nie do końca zgodnie z ustaleniami, wystawiam fakturę za usługę. Firma X płaci, ale potem mnie informuje, że nie są zadowoleni ze współpracy i więcej już niczego mi zlecać nie będę. Ja (bardzo obrażony i pałający żądzą zemsty) zgłaszam się na 4P ze skanem faktury jako dowodem i piszę, jaka firma X jest niesolidna, oszukują itp. A firma X nawet może nie skojarzyć, że tak naprawdę @cerrato to Jan Nowak/Adam Kowalski (4P takich informacji też nie musi posiadać, poza tym raczej nie ma podstaw, żeby je przekazywać innym podmiotom, nawet jakby je posiadało), wiec nie wiedzą, z czego dana opinia wynika, przez co mają utrudnioną obronę.

Zauważcie, że w wypadku dużych firm, z pewnością będzie wiele opisów/zgłoszeń, ale małe firemki mogą mieć 1-2 opinie, które mogą skutecznie zmanipulować obraz. Wystarczy, że dwóch kolesi z jakiegoś małego Nie-Janusz-Softu zostanie zwolnionych, bo ściemniali, a nie pracowali. Wchodzą obaj na 4P, pokazują do wglądu UoP czy inne dokumenty i piszą, jak byli tam męczeni i gnębieni. Do firmy automatycznie zostaje przylepiona etykietka "unikać, janusze i złodzieje" :(

Podsumowując - powtórzę: albo będzie to totalny śmietnik i wolna amerykanka, albo trzeba będzie zatrudnić 5 osób, które będą dedykowane prowadzeniu spraw związanych z rankingiem.

2

Moim zdaniem, paradoksalnie, ktoś by musiał się z imienia i nazwiska chcieć podpisać pod taką opinią, aby później, w razie czego, ew. firma miała nieco ostudzony zapał w kwestii prawnej.

Bo jak ktoś rzeczywiście pracował, i napisze zwykłą opinię w stylu byłem w projekcie X, tam są technologie Y, generalnie nierozwojowe, nie wiem jak w innych projektach, to nie bardzo widzę sens podawania kogoś do sądu, że taką opinię, skoro to prawda obiektywna (technologie), firma będzie przed sądem udowadniać, że np. nie używa Javy 5?
Jedynie groźne pismo prawnicze mogliby do delikwenta napisać, że godzi ich (złe) imię, bo ewentualne podawanie do sądu byłoby mocno śmieszne w tej sytuacji.

Jeszcze lepsza jest sytuacja, gdy ktoś pracował na B2B (ale w formule UoP) i też z imienia i nazwiska przywaliłby taką opinię. Wówczas pieniacka firma podwójnie ryzykuje - raz co napisałem wcześniej, dwa - delikwent może rzec "proszę do sądu, od razu dodam z dowodami, że uprawiacie UoP pod płaszczykiem B2B" - to by ostudziło większość Januszy biznesu nawet, bo ew. interwencja ZUSu byłaby średnio przyjemna. Więc tym bardziej, podpisany z imienia i nazwiska "opiniodawca" jest "mniej tykalny"

Problem jest tylko taki, że inne firmy, które tu zaglądają, poznaliby personalia takiego kandydata i mogliby być nieco ostrożniejsi przy jego ew. rekrutacji, bo skoro pisze opinie o innych firmach z imienia i nazwiska, to i o nas też pewnie napisze.

A jak ktoś napisze anonimowo, to wiadomo. Można uderzać do adminów forum z groźbami. :-)

1

Moim zdaniem kiepski pomysł. WIem, ze Gowork to rak. Wiem, że sporo jest opinii prawdziwych ale są też trole. Znam parę firm szkalowanych na gowork przez "skrzywdzonych" pracowników, którzy mieli konflikt z firmą. Co ciekawe wiem kto to jest etc. Czasami jest taka sytuacja, że ktoś narzeka na firmę i opowiada bajki jaka to ona jest, na podstawie doświadczeń z przed 5, 7, 10 lat, gdzie całe działy się zrotowały, wówczas w firmie pracowało 20-30 osób, a obecnie ponad 300 i to jest krzywdzenie tych wszystkich nowych, niewinnych osób, a najczęściej sytuacje są nieaktualne. Też mam podejrzenie grania przez sam gowork - często opiekunowie dzwonią z ofertą moderacji (płatnej), po czym pojawia się seria komentarzy negatywnych, ofc. nieprawdziwych, ale takich, że wiadomo, że ktoś tej firmy na oczy nie widział - np. pisze o dziale obsługi klienta, którego w firmie nie ma, opisuje nieprawdziwe info o zarobkach gdzie widełki minimalne są inne, powołuje się na techologię której nie używa się w firmie etc. Boję się, że tutaj nie było by lepiej z tymi negatywnymi opiniami, a nawet gorzej patrząc na liberalizm 4p. Jedyna opcja to weryfikacja z imienia i nazwiska, ale wtedy to będzie posucha pewnie.

0

Jakiś czas temu zgłosiłem pomysł:
Przegląd sytuacji w polskich miastach pod względem pracy w IT

Nie spotkał się wtedy z odzewem, a okazuje się że wątek o krakowskim rynku pracy, który wpisuje się w ten pomysł, okazał się dość popularny, dlatego podtrzymuję ten pomysł.

Tematy typu "Opinie o pracodawcach" w zasadzie sprowadzają się do wylewania frustracji. Wiadomo przecież, że jak jest dobrze to nikomu nie chce się pisać, a dopiero jak pojawiają się problemy to chcemy by cały świat o tym wiedział. Tymczasem dział "Przegląd sytuacji w mieście X" jest nieco bardziej konstruktywny, bo oprócz opinii zawierałby również fakty. Dawałby możliwość przeczytania o tym co się dzieje za ścianą - o nowych ciekawych firmach, o nowych projektach, o alternatywach dla naszej aktualnej pracy biorąc pod uwagę nasze kompetencje. Oczywiście opinie o pracodawcach też byłyby tam mile widziane, ale nie musiałyby od razu dominować. Zamiast Excela z jednym wierszem na pracodawcę można by wtedy przeznaczyć osobny wątek na każdą interesującą firmę - dałoby to możliwość dyskusji o tym konkretnym pracodawcy, a nie jedynie umieszczenia anonimowych, niezweryfikowanych wpisów.

2

Zły pomysł. Dodanie takiego działu spowoduje reakcję pracodawców.
Albo polubowną ("proszę o usunięcie...") albo agresywną (list od prawników). Co zresztą potwierdza post od AB powyżej.
Aktualne rozproszenie takich tematów powoduje że im się pewnie nie chce odzywać.
Z drugiej strony ja szczerze wątpię w bardzo negatywne opinie o pracodawcach - mogą być napisane przez np. nieuczciwego pracownika i nikt tego nie będzie sprawdzał.

0

Jak patrze na tego excela z krakowskimi firmami to nie widzę tam żadnych zarzutów w stylu 'firma oszukuje / stosuje niedozwolone praktyki / daje łapówki', które mogłyby stanowić podstawę do pozwania, tam są same opinie w stylu 'mało płacą / monotonna praca', jest też sporo pozytywnych opinii. Te dotyczyłyby tylko IT, poza tym trzeba by było być zarejestrowanym żeby ją dodać - a na gowork rejestracja nie jest wymagana więc ilość tych opinii byłaby i tak bardzo mocno ograniczona - nie przesadzacie ze strachem? :)

1
Adam Boduch napisał(a):

Może użytkownik powinien mieć opcję weryfikacji opinii poprzez opublikowanie (oczywiście jedynie do wglądu dla moderatorów) jakiegoś dowodu, np. faktury współpracy z firmą?

Ale opinie z drugiej ręki też są cenne. Nie pracowałem w pięćdziesięciu firmach, a dysponuję dość dobrym obrazem branży (w mojej lokalizacji) - dzięki tzw. networkingowi, ludziom zaufanym.

Tak że to już jest raczej kwestia ogólnej wiarygodności użytkownika.

Może sensowne byłoby dać możliwość pisania tylko tym, którzy przekroczyli określoną liczbę punktów reputacji na forum?

Oczywiście fakt, że ktoś napisał 10 trafnych uwag o dziedziczeniu w JavaScripcie nie jest dowodem jego uczciwości (być może wręcz przeciwnie), ale jednak byłaby to jakaś zapora przeciw trollom i HR-kom :)

Niegłupim pomysłem byłoby też być może narzucenie jakiegoś szablonu dla tych opinii. Tak żeby zniechęcać do jakichś tasiemcowych rantów w rodzaju "mój kierownik w Januszsofcie to był dyktator i menda" - a oczekiwać konkretnych ocen odnośnie konkretnych obszarów: płac, technologii, procesu rekrutacyjnego, plusów, minusów.

vpiotr napisał(a):

Zły pomysł. Dodanie takiego działu spowoduje reakcję pracodawców.
Albo polubowną ("proszę o usunięcie...") albo agresywną (list od prawników). Co zresztą potwierdza post od AB powyżej.

Reakcję spowoduje, o Boże słodki! Moc truchleje

Panocku po sundach cie bedo ciungać, albo jesce ekonom po grzbiecie batem wyłomoce

No i co z tego, że może spowodować reakcję? W najgorszym wypadku moderator może skasować wątpliwy wpis, i tyle. Nie róbmy z siebie chłopstwa pańszczyźnianego

1

Tak jak pisze @V-2 można na początek dać możliwość dodawania opinii tylko osobom z minimum x postami (tylko wówczas spodziewam się, że przez takie ograniczenie będzie bardzo mało opinii) na forum i zobaczyć czy będą jakieś problemy, a jak nie to rozszerzyć po określonym czasie do reszty użytkowników.

0
wiewiorek napisał(a):

Tak jak pisze @V-2 można na początek dać możliwość dodawania opinii tylko osobom z minimum x postami (tylko wówczas spodziewam się, że przez takie ograniczenie będzie bardzo mało opinii)

...albo punktami reputacji, bo postów można natrzaskać ile klawiatura wytrzyma, ale spam nie jest plusowany. (Odpuśćmy rozwijanie teorii o botnetach, które będą plusować sobie posty nawzajem ;) ).

Oczywiście jest ryzyko, że przez to będzie za mało opinii.

Byłoby to jednak ryzyko znacznie mniejsze, niż w przypadku pomysłu, aby dodanie opinii miało wymagać przesłania adminom kopii faktury bądź umowy o pracę :)

Trudno mi sobie wyobrazić, komu o zdrowych zmysłach chciałoby się bawić w taką procedurę tylko po to, by wrzucić opinię o pracodawcy na forum. Taki ktoś to musiałby być albo a) pieniacz, albo b) człowiek wynajęty. Czyli dokładnie te dwie kategorie osób, których opinii się raczej nie chce. O RODO litościwie już nie wspomnę

1

Nie żartujcie sobie. Mieliśmy juz bootcampy straszące 4programmers sądem za niepochlebne posty na ich temat ;] Takie coś można prowadzić tylko anonimowo z serwerów w jakimś dzikim kraju.

1

Z jednej strony przydałoby się

Z drugiej strony jak unikniesz

  • trolli szkalujących firmy dla trollowania
  • trolli zachwalających firmy, bo szef kazał
  • trolli odradzających własną firmę, bo "jeszcze kogoś na moje miejsce znajdą"
  • trolli [wstaw własne zakończenie]

Z trzeciej strony - co z tymi groźbami od prawników?

1

Pomysł z pewnym progiem postów/reputacji/stażu jest nawet spoko, bo odsieje dużą liczbę trolli. Poza tym pomysł jak najbardziej na plus. Nie wiem czy potrzebny jest cały dział, czy może starczy przypięty post z linkami do postów o konkretnych miastach.

Co do strachu przed 'prawnikami' to brzmi już trochę jak cenzura prewencyjna. No i jak ludzie będą ciągle ulegać ich presji, to tylko będą mogli coraz więcej

3
superdurszlak napisał(a):

Z jednej strony przydałoby się

Z drugiej strony jak unikniesz

  • trolli szkalujących firmy dla trollowania
  • trolli zachwalających firmy, bo szef kazał
  • trolli odradzających własną firmę, bo "jeszcze kogoś na moje miejsce znajdą"

Nie wierzę w takich ludzi :)

A ogólnie to kierując się takim rozumowaniem, należałoby nigdy nie zakładać żadnego forum :)

Bo jak unikniesz

  • ludzi piszących głupoty ze szkodą dla osób niezorientowanych w temacie
  • ludzi bezproduktywnie rozmywających każdy wątek
  • ludzi przedkładających własne ego ponad konstruktywny dyskurs
  • ludzi wrzucających materiały chronione prawami autorskimi
  • ...dopisać 150 kolejnych kategorii forumowiczów, którzy używają forów w brzydki sposób

Na tym niedoskonałym świecie są to przypadłości nie do uniknięcia - syzyfowa praca, walka z wiatrakami. Można tylko próbować je łagodzić ;)

1

Fajny pomysł wśród tego syfu na goworku, a nie ma dobrego źródła opinii o firmie. Chyba, że znajomy znajomego.
Schemat pisania opinii + zweryfikowany profil pracodawcy jeżeli ten chciałby monitorować wątek, i ewentualnie odnosić się do opinii mógłby być dobrym pomysłem. Sam próbuję znaleźć opinie o pewnych firmach, i jest to dosyć trudne, bo w swojej sieci nie mam nikogo znajomego/znajomego ;-)

Osoba pisząca swoją opinię o firmie musiałaby podać kilka istotnych informacji odnośnie pracodawcy. Te mogłyby być do wglądu tylko dla moderatora/administratora, a reszta opinii bardziej "publiczna" mogłaby być widoczna już dla wszystkich użytkowników.
To na pewno byłoby jakimś zabezpieczeniem obu stron przed ewentualnymi "groźbami" bez pokryciia. Pracodawcy rzadko kiedy chcą się w to babrać. Opinie często niestety pokrywają się ze stanem faktycznym o czym sami dobrze wiedzą. Każda "interakcja" z ich strony to narażanie się na jeszcze większe kłopoty, i ciężki PR ;-)

1
axde napisał(a):

Fajny pomysł wśród tego syfu na goworku, a nie ma dobrego źródła opinii o firmie.

U nas będzie tak samo, a nawet gorzej, bo gowork jest serwisem związanym wyłącznie z ofertami pracy, a głównym filarem 4p jest forum z kategoriami technicznymi, gdzie jest największy ruch i gdzie moderacja ma najwięcej roboty związanej z utrzymywaniem porządku.

W teorii wszystko wygląda fajnie, ale w praktyce już tak kolorowo nie będzie. Skoro gowork nie daje rady z „syfem” to my też nie damy sobie rady. Tym bardziej, że mamy to masę trolli lubiących marnować czas na pisanie bzdur.

1

W teorii wszystko wygląda fajnie, ale w praktyce już tak kolorowo nie będzie. Skoro gowork nie daje rady z „syfem” to my też nie damy sobie rady. Tym bardziej, że mamy to masę trolli lubiących marnować czas na pisanie bzdur.

Gowork przede wszystkim kasuje opinie, i robi to zapewne za opłatą. @somedev napisał zresztą o przypadkach "czystych" profili podczas gdy pracuje tam sporo osób od lat. Kolejny przypadek gdy czytałem opinie na temat firmy X nie dalej jak wczoraj.
Ktoś w komentarzach na profilu tej firmy wspomniał właśnie o komentarzu, który został usunięty, a który bardzo dużo mówił o firmie, i pozwoliłby na pewno wielu osobom podjąć decyzję czy chcą pracować w takim miejscu czy też nie chcą. Dosyć logiczne. Nie każdemu pasuje taki profil, a są ludzie którym będzie on pasować.
Właśnie dlatego brak mi takiego miejsca w którym nikt nie kasuje opinii. Nawet tych neutralnych, bo i takie przypadki sam widziałem. Opinia neutralna, a dwa dni później już jej nie ma. Paranoja do kwadratu ;-)

0
axde napisał(a):

Gowork przede wszystkim kasuje opinie, i robi to zapewne za opłatą.

I co z tego? Tam zrobiono z tego produkt, a my mamy zwykłe forum bez takiej funkcjonalności i najpewniej nieprędko ona powstanie – nad jego rozwojem pracuje jeden człowiek, a chętnych do pomocy nie ma. Jest masa rzeczy do poprawienia we frameworku, więc póki co można o czymś takim jedynie pomarzyć.

Ja wiem że fajnie jest wysuwać nowe sugestie co do rozwoju serwisu, bo pomysłów zawsze jest pod dostatkiem, ale nie ma kto tego wszystkiego implementować i później utrzymywać.

0

Tak patrze na dział Kariera i dużo tam wątków poświęconych konkretnej firmie czyli de fakto już opinie o pracodawcach u nas funkcjonują tylko są pomieszane z innymi wątkami więc czy stworzenie osobnego działu na tego typu tematy jak niżej na prawdę wymaga jakiejkolwiek pracy? :P

https://4programmers.net/Forum/Kariera/269857-epam_
NBC IT Outsourcing - opinie
Anixe Wrocław
Opera Software Wrocław

1

@wiewiorek: bardziej widziałbym to jako osobna funkcjonalność w dziale Praca, a nie kategoria na forum.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1