Obsługa wtyczek.

0

Chciałbym się zapytać o to was, który sposób wybrać do zrobienia obsługi wtyczek albo podać mi jakieś inne rozwiązanie:

  1. Nagorsze, robić i program i wtyczkę w Delphi z użyciem w obu przypadkach modułu Forms, wtedy program i jego wtyczki będą zajmowały w pamięci ram minimum 1MB + 0,3*IlośćWtyczek.
  • Zawsze można dołączyć biblioteki VCL w katalogu i kompilować tak exeki,a by nie zawierały fragmentów tejże biblioteki, ale wtedy wtyczka napisana pod inną wersją Delphi niestety może nie działać
  1. Pisać wtyczki w WinAPI (ale wtedy musiały by istnieć jakieś procedury "mosty" łączące wtyczke z komponentami programu.
  • Ich formy mogły by znajdować się w zwykłych plikach dfm,albo w zasobach wtyczki i odczytywać je strumieniami, ale jeśli twórca wtyczki zrobi ją w innej wersji Delphi albo użyje jakiś innych komponentów to znowu występuje niezgodność
  1. Napisać język skryptowy.
  • Interpretator może więcej zajmować niż program właściwy, a w dodatku ograniczona możliwość komunikacji wtyczka-program.
0

Biblioteki DLL jako wtyczki z dołączanymi modułami VCL. To byłby mój wybór. Wątpię, by zbudowana w innym Delphi wtyczka przestałaby działać. Mimo wszystko jak najbardziej zgodne mają być biblioteki (przynajmniej tak Borland powinien robić).
Ew. możesz użyć WinAPI. Masz taki sam zakres działania jak przy normalnych wtyczkach. Nie widzę tu żadnych obaw.
Poza tym za bardzo martwisz się o zajmowaną pamięć.
1MB + 0,3*Ilość wtyczek. Ile ich będzie? 100? Na raz w pamięci to wątpię. Możesz dołączać biblioteki dynamicznie (przecież od tego są), w momencie gdy ich potrzebujesz. 10 to maksimum jednocześnie działających. Wątpię by opłacałoby się robić program, który cały jest na wtyczkach. A nawet gdyby to było z 50 to masz max 16MB (w rzeczywistości pewnie mniej...)

0

A propos tematu... Jak najłatwiej rozwiązać problem obsługi wtyczek. Gdzie najlepiej zapisywać informacje o dostępnych wtyczkach, tak by program wiedział do jakich ma w ogóle dostęp i jakie może wywoływać w nich funkcje?

0

A propos tematu... Jak najłatwiej rozwiązać problem obsługi wtyczek. Gdzie najlepiej zapisywać informacje o dostępnych wtyczkach, tak by program wiedział do jakich ma w ogóle dostęp i jakie może wywoływać w nich funkcje?

Np w pliku INI w katalogu z programem.

0

Mógłby nawet sam wyszukiwać pliki.

Dryobates ja robie program MultiEdytor i on może edytować naraz kilka typów plików i chodzi mi o zbudowanie wtyczek do obsługi HTML (wstawianie grafik itp), Pascala, CSS itd. Na każdy typ jedna wtyczka + jakieś dodatkowe. Nie chce robić kilku w jednym a chce aby użytkownik miał możliwość wyboru jakie zainstalować. Ale dzięki za rady.

0

Pytanie: robisz te wtyczki na interfejsach czy nie?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1