Techniki efektywnego uczenia się oraz czytania.

0

Hej.
Jestem programistą od ok. 3 lat. Ogólnie chyba w miarę sobie dobrze radzę, pracodawcy chwalą, zarabiam adekwatnie. Niestety mam wrażenie, a nawet jestem pewien, że jestem dosyć wolny w nauce, a nawet czytaniu. Po prostu od końca liceum-połowy studiów coś strzeliło i nagle moja nauka spowolniła, stała się mnie efektywna, gorzej pamiętam, a czytałem zawsze wolniej... Nie jest to raczej zależne od czynników zewnętrznych. Porównując się z kolegami z zespołu, to zawsze wypadam na końcu stawki. Dużo dłużej schodzi mi na przeczytanie i zrozumienie jakiegoś tutorialu, bloga itp. Czuję też, że mało pamiętam, lub nawet jak szybko wejdzie mi w praktykę to zapominam dosyć szybko. Po konsultacji z osobami dochodze wychodzi na to, że jestem na bakier z technikami efektywnego uczenia się i czytania.

Chcę zatem nauczyć się jak się uczyć i efektywnie czytać ze zrozumieniem. Myślę o min. zakupie książki "Włam się do mózgu"- Radka Kotarskiego podobno całkiem dobry spis technik.
Ale najważniejsze dla mnie jest czy macie wy jakieś swoje sprawdzone sposoby, zarówno uczenia się jak i czytania, bo istotne jest aby były dostosowane do typu materiału jakim jest programowanie.
Chodzi mi tutaj raczej o "techniki/triki" dokładne, nie sposoby "pisz dużo kodu", robię to, ale to nie zawsze przekłada się na zrozumienie technologii czy zapamiętanie ( czasami robi sie po prostu na małpę).

3

Też wolno czytam książki. Z całej książki zapamiętuję czasem dwa ważne akapity plus tytuł i treść ogólnie.
Od pewnego poziomu liczby książek inaczej się nie da, chyba że masz fotograficzną pamięć.
Ważne jest to co umiesz tu i teraz.
Wg mnie szybkie czytanie książek nie nadaje się do IT, to jest dobre do prozy gdzie jeśli pominiesz opis spadających liści (albo przeczytasz co drugie słowo) to i tak sens zrozumiesz.
W IT raczej tak się nie da - ważne jest żeby zbudować sobie pełną wiedzę w głowie.

Moje porady:

  • preferuję wideo-tutoriale nad książkami jeśli zależy mi na czasie
  • z książek robie sobie notatki i wsadzam w te książki
  • do książki robie sobie ćwiczenia na kompie i ćwiczenia te archiwizuję tak żeby móc do nich wrócić
  • jeśli książka opisuje jakieś ciekawe narzędzia to zapisuję sobie linki do nich a najlepiej jeśli je od razu ściąnę i użyję chociaż raz
  • książki po polsku szybciej się czyta Polakom. Ale tłumaczenia często są słabe. Można ew. spróbować przeczytać obie wersje jeśli jest to jakiś ważny tytuł. Zwłaszcza jeśli nie zna się słownictwa z danej niszy (np. rachunek tensorowy czy obliczenia kwantowe).
  • lepiej się czyta jeśli zapoznasz się ze wstępem lub opisem na okładce - dzięki temu wiesz o co głównie chodzi autorowi
  • książki IT z małą ilością kodu wg mnie czyta się wolniej
2
vpiotr napisał(a):

preferuję wideo-tutoriale nad książkami jeśli zależy mi na czasie

Nie pojmuję jak tak można, bo o ile w przypadku jakiegoś motania w graficznym interfejsie może to mieć sens, o tyle przy nauce programowania stanowi dla mnie po prostu barierę. Teksty łatwiej i szybciej się ogarnia.

Ale pewnie od osoby zależy.

1
smolec napisał(a):

Ale najważniejsze dla mnie jest czy macie wy jakieś swoje sprawdzone sposoby, zarówno uczenia się jak i czytania, bo istotne jest aby były dostosowane do typu materiału jakim jest programowanie.

Moja metoda przypomina szkolną. Przeczytać i zrobić notatki, nadając całości taką strukturę jaka jest dla mnie logiczna i zrozumiała. Później mogę szybko poruszać się po takim "drzewie wiedzy" albo przy zakuwaniu, albo przy poszukiwaniu tego, co mi jest akurat potrzebne, wtedy kiedy jest akurat potrzebne.

W przypadku programowania można zrobić powyższe w postaci demonstratora z praktycznym wykorzystaniem każdej możliwej wartości każdego możliwego parametru.

Nie są to może metody "szybkie na wejściu", ale w dłuższym czasie się zwracają, jak trzeba n-ty raz coś odszukać i zastosować.

0

Bardzo ważna jest próba zrozumienia jak coś działa. Nie tylko by wiedzieć jak tego użyć, ale przede wszystkim, by poznać ograniczenia jakie wiążą się z danym narzędziem. Ogólnie w IT najlepsza odpowiedź na każdy problem to "to zależy" i nie bez powodu - ma jednego sposobu na wszystko.

Książka jest warta przeczytania jeśli w tym pomaga, jeśli rzuca światło na pewien problem, jeśli uczy myślenia, zwracania uwagi na to czego wcześniej nie dostrzegałeś. Takich książek jest bardzo mało więc nie musisz się przejmować, że wolno czytasz.

Pozostałe książki to średniaki, które warto tylko czytać gdy masz konkretny problem (np. przepisana dokumentacja tylko inaczej, przykład użycia frameworka, spis recept). Takich ksiązek nie czyta się od deski do deski tylko wyrywkowo jak najdzie Cię pytanie.

2

Dobre tutki mają te przewagę, że dają coś ekstra, np. omówienie w tle klepania, jakieś odnośniki na live, archiwum do ściągnięcia, cenne komentarze pod filmem, łatwiej od razu coś wygooglać, przy książce to w zasadzie bierzesz co jest napisane i tyle.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1