Polski kod w polskojęzycznych programach

0

Jak w temacie: czy w programach dedykowanych dla polskiego klienta, gdzie GUI jest po naszemu, piszecie również kod po naszemu? Chodzi o nazwy obiektów/metod etc...

Bardzo jestem ciekaw Waszego podejścia, bo u mnie bywa różnie. Bywa, że całość jest po polsku, ale bywa także, że GUI jest polskie ale już logika jest wyłącznie po angielsku :) Niestety czasami specyficzne nazwy polskich obiektów biznesowych ciężko przetłumaczyć na obcy język, jednak mimo wszystko zaznaczam opcję Nie, bo osobiście wolę kiedy wszystko jest En.

Głosować i uzasadniać :)

1

Tutaj znajdziesz wiele odpowiedzi na ten temat: Kod aplikacji w języku != angielski

1

Komentarze po polsku, reszta angielski, tak że wybrałem nie.

0

oczywiście, że nie, dodatkowo nawet opisy w komercyjnym nie powinny być, chyba, że coś dla siebie robimy to można dodać, słowo czy dwa po naszemu ;)

8

Bardzo chciałabym kliknąć "Nie", ale ideały sobie, a życie sobie.
Problem pierwszy i najtrudniejszy do przeskoczenia, to już zastany kod. Nie będę przecież robić temu wszystkiemu refaktoringu, bo zejdzie mi z miesiąc (nie wszystko jest w C#, nie wszystko da się Resharperem, część kodu jest tak tragiczna, że nawet podmiana nazw zmiennych może powodować problem...). No i teraz mam dopisać nową metodę, do klasy, która już jest cała po polsku... I co, mam się wyłamywać i tą jedną metodę napisać po angielsku? Chyba już lepiej wszystko po polsku, niż ponglish...

Ale gdy tworzę nową klasę (lub wydzielam) to już staram się jednak przejść na angielski. Co prawda potem wołam metody z innych klas i są one po polsku, no ale to już trudno...

Druga kwestia, to nazewnictwo specjalistyczne. Mam np. aplikację, która jest napisana w całości po angielsku, poza takimi "rodzynkami":

public sealed class CourtNames
{
public const string WojewodzkiSadAdministracyjny = "wsa";
public const string NaczelnySadAdministracyjny = "NSA";
public const string NaczelnySadAdministracyjnyWarszawa = "NSA W-wa";
public const string SadNajwyzszy = "SN";
public const string TrybunalSprawiedliwosci = "TS";
public const string ZespolArbitrowPrzyUrzedzieZamowienPublicznych = "ZAUZP";
(...)
}

Trochę mnie to boli, no ale serio, mam tłumaczyć na angielski Zespół Arbitrów Przy Urzędzie Zamówień Publicznych...? :(
Na pewno byłoby ładniej, ale mogłoby mi zająć dłużej, niż pisanie całej reszty kodu :P
2

Osobiście piszę po Polsku, bo pisze tylko programy polskie, czasami używam nazwy zmiennych funkcji angielskich tak jestem za tym, żeby komentarze po polsku, a nazwy zmiennych, klas, funkcji po angielsku, ale jak ktoś piszę program, przy którym siedzą tylko polscy programiści to lepiej wszystko polskie ze względu na to, że czasami możemy dublować nazwy zmiennych, szczególnie funkcji takich samych jak mają nazwę funkcje wbudowane w kompilator języka np. date() którą my zadeklarujemy po angielsku będzie się dublować z funkcją date(), a po polsku nie będzie się dublować.

3

Z takim podejściem nigdy się nie wyjdzie poza sferę bycia polskim Januszem.
Powodzenia przy współpracy międzynarodowej albo przy open source'owaniu projektu...

czasami możemy dublować nazwy zmiennych,

To się pisze w nowoczesnym języku, który ma coś w rodzaju przestrzeni nazw.
Ew. stosuje się prefixy, czy po prostu siada się i myśli się jak nazwać zmienną, żeby było ładnie, a nie konfliktowało się.

np. date() którą my zadeklarujemy po angielsku będzie się dublować z funkcją date(), a po polsku nie będzie się dublować.

Będzie jak najbardziej się dublować. Angielskie date to po polsku data, a to słowo po angielsku znaczy dane. Jak jakiś randomowy programista przyjdzie do projektu i zobaczy zmienną data to wątpliwe, żeby mu się skojarzyło to z polską datą, prędzej pomyśli, że to zmienna z jakimiś "danymi"...

0

Pracowałem ostatnio przy typowo polskim projekcie (zagadnienie „nieprzetłumaczalne”).
W kodzie wszystkie nazwy były po polsku.
I chociaż nie było z tym tragedii (były znacznie poważniejsze WTF-y), wolałbym żeby polskie były tylko nazwy związane z daną dziedziną, a reszta kodu po angielsku.
Nawet jeśli miałoby to oznaczać nazwy typu count_of_książka - ktoś zastosował się do zasady „jak po polsku to wszystko po polsku”, ale to było momentami udręką, kiedy trzeba było na siłę wymyślać polską nazwę jakiejś zmiennej bo angielskie były be.

2

Nie za bardzo rozumiem co język UI aplikacji ma wspólnego z używanym językiem w kodzie. Jeśli aplikacja będzie wielojęzyczna to co, kod będziecie pisać w Esperanto?

0

U mnie zawodowo wszystko jest w angielskim. Kod, komentarze, commity. Prywatnie kod zawsze w en, ale komentarze i commity już sobie odpuściłem.

2

U mnie jest po polsku i po angielsku. Projekt jest duży i większość rzeczy nie da się przetłumaczyć na angielski - w sensie taka sytuacja jak @aurel bardzo ładnie to opisała o co cho. Dodatkowy plus jest taki, że wasze projekty mogą wyoutsourceować do Niemiec albo Chińczykom czy Hindusom a z projektami gdzie kod jest polsko angielski już tak łatwo nie będzie i zostanie to w ojczyźnie trzymając jakość. Dlatego wydaje mi się to nawet patriotyczne i wspierające polski przemysł, chociaż prywatnie wolałabym po angielsku.

0

Polskie nazwy w kodach źródłowych to zło, przychodzi potem moment gdy oprogramowanie albo jest sprzedawane, albo publikowane, albo otwierany jest kod źródłowy no i zwykle trzeba przepisywać wszystko na angielski, rozumiem patriotyzm i te sprawy, ale z pragmatycznego punktu widzenia i wielu takich doświadczeniach wiem, że warto sobie zaoszczędzić przyszłej pracy i jednak używać tego angielskiego, nawet jeśli nie jest w 100% poprawny to na dłuższą metę wyjdzie to nam na dobre, a na pewno przyda się gdy będziemy chcieli wyjść ze swoim oprogramowaniem poza polskie podwórko.

0

Zawsze po angielsku, nie ważne czy w pracy, na uczelnię czy nawet dla siebie samego do przetestowania jakiejś rzeczy. Większość technologii ma przyjęte jakieś konwencje nazewnictwa i jak później widzę FakturasController to bardzo mi się to bardzo nie podoba :P (VS domyślnie "upewnia się" że jest liczba mnoga). Nie miałem jeszcze do czynienia z projektem w którym musiałbym użyć specjalistyczno-nieprzetłumaczalnego słownictwa w takim stylu jak podała aurel. Najprawdopodobniej robił bym wszystko by nie umieszczać tego w kodzie, a zamiast tego przenieść np. do pliku konfiguracyjnego. Chociaż zależy to oczywiście od tego w jaki sposób będzie się z tego korzystać...

6

Nie no, bez jaj. Ja wiem, że to flame, ale pisanie, że polskie nazwy zmiennych to przejaw patriotyzmu, przekracza granicę.

0

W kodzie można wyróżnić 3 główne elementy:

A Kod - program bez komentarzy, elementów dokumentacji oraz elementów lokalizowanych
B Dokumetacja kodu np. XML plus komentarze (raczej do pojedynczych linijek i tymczasowe)
C Elementy lokalizowane np. przy dynamicznym tworzeniu menu z tekstami dla user'a posługującego się określonym językiem (mowa, pismo)

Stosowniejsze jest użycie słowa program.

Jak to całościowo widzę pokazałem tutaj (w drugim celu artykułu):

Ukrywanie paska zadań w Windows XP Windows Vista i Windows 7

0

A ja nie wybrałem nic bo zdarza mi się że nazwy funkcji i procedur to mieszanka polskiego z angielskim :D np. ReadPlikTxt
Choć najczęściej jednak przeważa angielski, polskie nazwy funkcji i procedur jakoś kłują mnie w oczy, nie pasują mi i są za długie.

0

Choć jestem na początku drogi z programowaniem to uważam, że powinno stosować się angielskie nazewnictwo.
Sam osobiście choć mój angielski jest na niskim poziomie to biorę słownik jakikolwiek czy szukam na internecie w kodzie różnych stron informacji jak odpowiednio nazywać klasy itd., gdyż już teraz wiem, że w późniejszym czasie przyniesie mi to więcej korzyści niż strat czyt. więcej spokoju.

Ktoś tutaj mówi, że pisząc po polsku promuje w ten sposób patriotyzm... moim zdaniem lepiej dla patriotyzmu będzie jak pokażemy, że Polska, Polacy potrafią dostosowywać się do obowiązujących standardów lepiej niż osoby z innych krajów, lub załóż firmę i pokaż pokaż prawdziwie potężną Polską firmę trzymającą się ogólnie przyjętych standardów to dopiero Patriotyzm

Najgorsze co może być to czytając czyjś kod strony chcesz się uczyć a komuś zachciało się promować swój ojczysty język...

0

Jeśli celem jest praca zarobkowa w zawodzie programisty, która ostatnio często jest pracą w środowisku międzynarodowym, to nie widzę innej opcji jak kod programu po angielsku, jednak to jest poważne ograniczenie.

Kiedy wychodzisz z pracy, jesteś wolnym człowiekiem. Możesz sam dla siebie albo w jakiejś grupie znajomych o podobnych zainteresowaniach napisać np. tak:

float Δx(float x1, float x2)
{
  return x2 - x1;
}
0

Dla mnie język, w którym piszemy kod jest jak te wszystkie inne dewiacje. Dopóki robisz to w domu i nikt nie widzi, a Tobie to nie przeszkadza czy nawet sprawia przyjemność to róbta co chceta. Jednak na zewnątrz każdy powinien wiedzieć jakie obowiązują normy i jak się zachować.

Dlatego własne programiki/mini aplikacje (czyt. takie brudnopisy) do testowania różnych rzeczy robię tak jak mi wyjdzie, czasem angielski, czasem polingisz (jednak bez skrajności, mówię tutaj o trudniejszych do napisania bez literówki/dłuższych angielskich odpowiednikach, a nie 'data', 'plik', 'imie' itd.). Jeżeli natomiast mam świadomość, że jakiś program może ktoś kiedyś zobaczyć, albo będę chciał komuś to pokazać/udostępnić to trzymam się angielskiego w całym projekcie.

3

Dewiacja to jest dopiero wciskanie przez Microsoft gównianego, maszynowego tłumaczenia MSDN. Ile razy wejdę przeczytać jakąś dokumentację, wyswietla mi bełkot z ich gównianego translatora - jest jeszcze gorszy niż ten od Google. Muszę przełączać na angielski, ale nagłówki i menu i tak pozostają po polsku.

Kurwica może człowieka strzelić, bo nie da się na stałe i całkowicie zmienić na angielski. Bełkot jak widać ma nas, Polaków uszczęśliwić. No nie uszczęśliwia jednak.

0

Już miałem podać tylko ten link:

Ale dodam, że @aurel wskazała ważną rzecz, więc co wg mnie może być po polsku:

  • nazwy własne z domeny aplikacji (tłumaczenie "NaczelnySadAdministracyjny" byłoby jakąś porażką)
  • UI, w tym komunikaty (najlepiej od razu przetłumaczalne)
  • dokumentacja użytkownika

Natomast reszta jeśli jest po polsku to najczęściej przejaw lenistwa lub krótkowzroczności. Ew. "Job Security through Code Obscurity".

0

Zepsułem sobie wymowę, pisownię angielską i słownictwo tłumacząc rozmowy i teksty pisane ludzi, którzy byli z różnych krajów oprócz UK. Różne nacje wrzucają coś swojego, więc może warto się zastanowić na ile tego angielskiego można sobie pozwolić? Jakieś zbitki Basic English i tyle.

0

Samemu używam w kodzie wyłącznie angielskiego, bo po prostu ładnie się komponuje ze słowami kluczowymi, ale nie widzę problemu jeśli ktoś miałby używać wyłącznie polskiego/niemieckiego/rosyjskiego etc.

IMHO najgorsze co może być to wszelakie zlepki typu showRezultat(),setImie().

0
tajny_agent napisał(a):

nie widzę problemu jeśli ktoś miałby używać wyłącznie polskiego/niemieckiego/rosyjskiego etc.

IMHO najgorsze co może być to wszelakie zlepki typu showRezultat(),setImie().

Chciałbyś pracować przy kodzie z funkcjami показатьРезультат(), установитьИмя()? :-)

0

@tajny_agent Nie tylko słowa kluczowe są po angielsku. Również biblioteki są po angielsku. Powstają wtedy też brzydkie konstrukcje np: File.Read(mojObiekt.WezSciezkeDoPliku())(ledwo udało mi się to napisać - ręce drżały mi jakbym miał parkinsona).

0
Azarien napisał(a):
tajny_agent napisał(a):

nie widzę problemu jeśli ktoś miałby używać wyłącznie polskiego/niemieckiego/rosyjskiego etc.

IMHO najgorsze co może być to wszelakie zlepki typu showRezultat(),setImie().

Chciałbyś pracować przy kodzie z funkcjami показатьРезультат(), установитьИмя()? :-)

Angielski opanowałem dzięki internetowi, niemieckiego uczyłem się praktycznie przez całą szkolną karierę, ale w głębi duszy zawsze chciałem płynnie władać rosyjskim ;)

Sarrus napisał(a):

@tajny_agent Nie tylko słowa kluczowe są po angielsku. Również biblioteki są po angielsku. Powstają wtedy też brzydkie konstrukcje np: File.Read(mojObiekt.WezSciezkeDoPliku())(ledwo udało mi się to napisać - ręce drżały mi jakbym miał parkinsona).

No nie wygląda to zbyt apetycznie, ale jeśli takie kwiatki ukryje się w bebechach... :P

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1