Wątek przeniesiony 2017-10-19 09:44 z Kariera przez Shalom.

Kasa

1

Powiedzmy sobie szczerze. Zarobki programistów nie wynikają z tego że ta praca jest skomplikowana(są zawody dużo bardziej wymagające intelektualnie które mają dużo niższe zarobki). W obecnych czasach jak posadzisz małpe przed komputerem to zaklepie ci system bankowy bo to jest juz po prostu na wysokim poziomie abstrakcji, dlatego jest tylu którzy zaczynają od zera, w 3 miesiące znajdują prace i nie, oni nie są c****, sidzą w tym 5-10 lat i są tak samo dobrzy jak reszta. Po prostu w obecnych czasach programownie jest bardzo łatwe.

Obecnie płace wynikają tylko i wyłącznie ze zbyt małej podaży pracowników, wiec nie wiem po jaką cholera tak popularyzujecie programowanie wśród nieprogramistów.

4

Ale masz ból d**y :D

4

Nie wiem kto popularyzuje, bo ja sobie konkurencji nie robię. Odniosę się jednak do tez postawionych w poście.

dlatego jest tylu którzy zaczynają od zera, w 3 miesiące znajdują prace i nie, oni nie są c****, sidzą w tym 5-10 lat i są tak samo dobrzy jak reszta.

To jest wg mnie kompletna bzdura. W trzy miesiące to może opanuje składnię języka i to wszystko. Twierdzenie, że po trzech miechach będzie tak samo dobry jak programista z pięcioletnim doświadczeniem jest śmieszne.

Po prostu w obecnych czasach programownie jest bardzo łatwe.

Programowanie nie jest łatwe. Łatwe to jest klepanie byle czego i byle jak. To jest tak samo łatwe jak budowanie domów. Co za problem wziąć zaprawę i cegły i układać jedna na drugiej? No właśnie sztuką jest, żeby się taki dom nie zawalił po pięciu dniach, albo gdy ktoś zechce wykuć dodatkowe okno.

Programowanie może wydawać się łatwe, dla kogoś kto siedzi w tym, ale dla osoby, która nigdy nie miała z tym do czynienia jest to czarna magia przyprawiona ciemną energią.

0

niezly paradoks w rzeczy samej.
Btw tu nie ma pytania, powinno isc do kompendium :)

6

Któreż to zawody są bardziej wymagające intelektualnie, ale słabiej płatne?

To, co piszesz, świadczy o tym, że jesteś świeżakiem jeśli chodzi o programowanie. Od nauczenia się składni do poprawnego rozwiązania problemu daleka droga. Stąd do rozwiązania optymalnego nieraz jeszcze dalsza droga. A przecież trzeba jeszcze napisać kod przejrzyście i czytelnie, żeby osoba trzecia od razu załapała o co chodzi w dowolnym fragmencie - do tego trzeba lat praktyki, z tego co widzę mnóstwo (większość?) programistów nie potrafi tego. To nie koniec - system może być duży i rozwijany oraz utrzymywany przez lata, więc jeśli jego architektura została źle zaprojektowana, to trzeba będzie całość przeprojektować i przepisać. Architektem nie zostaje człowiek po kilku miesiącach nauki programowania, bo taki newbie nie tylko nie rozumie, ale nawet nie spotkał się z większością programistycznych i algorytmicznych problemów, albo wręcz nie słyszał o nich.
Ja mając ponad dwudziestoletnie doświadczenie w programowaniu, w tym ponad dwanaście lat komercyjnego, mając opanowane dobrze lub bardzo dobrze kilkanaście języków programowania wiem, że prawie nic nie wiem, a Ty mi tu pieprzysz o kilku miesiącach? 🤦

Co do jednego masz rację - programiści mają duże pensje, bo jest ich dużo mniej, niż ich rynek potrzebuje. Szkoda tylko, że nie zadałeś sobie pytania o to, dlaczego programistów jest za mało. Pomogę Ci z odpowiedzią: większość ludzi nudzi codzienne siedzenie kilka-kilkanaście godzin przed monitorem i rozwiązywanie abstrakcyjnych problemów. Z tej części, której by to nie nudziło, pewien istotny procent zaciekawiło wcześniej co innego albo nie mieli okazji sprawdzić się w programowaniu. Z rzeszy około stu tysięcy programistów, obecnych na polskim rynku, spora część to klepacze - ludzie, którzy robią to tylko dla pieniędzy, oni wbrew pozorom jeśli nie będą mieć dużego farta to nie będą zarabiać dużo. Pozostaje pewnie jakieś kilkanaście tysięcy fascynatów, którzy są wystarczająco inteligentni, lubią to co robią, mają warunki i mieli trochę farta, i to oni zarabiają mityczne 15k+.
Nikt nie broni nikomu dołączyć do tego grona. Tylko jakoś mało kto potrafi tego dokonać.

3
ŁF napisał(a):

Któreż to zawody są bardziej wymagające intelektualnie, ale słabiej płatne?

Większość prawdziwych zawodów inżynierskich: mechanika, budownictwo, automatyka przemysłowa, technologia chemiczna, itp. Ogólnie wszystkie te, w których faktycznie trzeba myśleć i liczyć, żeby nie zepsuć jakiejś konstrukcji albo kogoś nie zabić.
Pensje programistów są wysokie tylko dlatego, że programowanie się łatwo outsourcuje, więc prawo popytu i podaży działa w naszym przypadku w skali globalnej, a nie tylko krajowej. W większości innych branż nie ma outsourcingu, więc i stawki nie maja szans osiągnąć naszych w najbliższym czasie.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1