Na jakie parametry należy zwracać uwagę przy zakupie kompa

0

Cześć,
mam takie dość nietypowe pytanie. Na jakie parametry należy zwracać uwagę, przy zakupie komputera, żeby zoptymalizować szybkość obliczeń w komputerze. Chodzi mi o pewne programy, które są dość obliczeniożerne... Przykładowo chodzi mi np. o takie sieci neuronowe, o których ostatnio dość często się tu pisze :P, które się "trenuje" podobno nawet kilka dni... No i pytanie co jest najważniejsze, żeby czas takich obliczeń był jak najszybszy? np. procesor, pamięć, inne oraz które "podparametry" np. w procesorze jest częstotliwość taktowania procesora lub częstotliwość taktowania magistrali czy może ilość rdzeni? (niezbyt się na tym znam :/) Chodzi mi o najważniejsze parametry (żeby też zoptymalizować koszt takiego komputera).
Pozdrawiam

0

Ilość ramu w zależności od sieci. Im większa sieć, tym więcej ramu ;)
Oczywiście liczy się też częstotliwość magistrali pamięci, a także parametr CL, który tutaj może być faktycznie zauważalny. CL im mniejsze tym lepiej.

Procesor - jak najszybsze taktowanie zegara i magistrali.
Najlepiej, żeby miał cache drugiego poziomu(L2 Cache). Co do ilości rdzeni to chyba nie jest to ważne tak jak jego szybkość.

Pamiętaj, że przykładowo jeśli masz procek jedno rdzeniowy, który ma taktowanie 2GHz, to będzie on prawdopodobnie tak samo wydajny jak 2-rdzeniowy o taktowaniu 1GHz - jeśli się mylę, niech mnie ktoś poprawi.

0

To zalezy czy algorytmy zastosowane w danym programie (tutaj sieci neuronowej) sa równoległe jeśli tak to wykorzystaja one owe rdzenie w przeciwnym wypadku bedzie wykorzystany tylko 1 rdzen czyli procesor jednordzeniowy 2GHz bedzie 2x szybszy od tego dwu rdzeniowego 2x 1GHz.

0

hey, dzięki za odpowiedź! ja właśnie największe obawy mam co do tych ilości rdzeni bo teraz są już cztero-rdzeniowe no i się zastanawiałem, czy lepiej kupić procesor np. z 2 rdzeniami po 3 GHz czy lepiej 4 rdzenie po 2 GHz?

a przy okazji co to znaczy, że algorytmy są "równoległe"?
Pozdrawiam

aha i jeszcze jedno: jak mam możliwość zwiększyć tylko jeden parametr to co lepiej zainwestować w trochę lepszy procesor, czy zwiększyć ilość RAM-u?

0

To znaczy, że nie mamy o czym rozmawiać. A przede wszystkim to liczy się złożoność obliczeniowa, nie kilka procent różnic w wydajności sprzętu.

0
MichaSa napisał(a)

a przy okazji co to znaczy, że algorytmy są "równoległe"?

To znaczy, ze obliczenia mozesz rozdzielic na dwie lub wiecej, mozliwych do jednoczesnego wykonania (!), czesci niezaleznych lub zaleznych w tak niewielkiem stopniu, ze opoznienia wynikajace z komunikacji wykonujacych je jednostek moga zostac pominiete.

Przyklad: jesli masz problem, ktory wymaga policzenia czesci (A), czesci (B) oraz ich zsumowania (C), algorytm sekwencyjny na procesorze obciazy jeden rdzen zadaniami A, potem B, a potem C. Algorytm rownolegly pozwoli na obciazenia rdzenia 1 zadaniem A, rdzenia 2 zadaniem B wykonywanym w tym samym czasie, a na koncu ktoremus ze rdzeni przydzieli zadanie C.

Teoretyczny czas trwania operacji zbiega sie do:

  • sekwencyjnej: A + B + C
  • zrownoleglonej: MAX(A, B) + C

Przy braku rownoleglych zasobow obliczeniowych, algorytm i tak zostanie wykonany na jednym rdzeniu (przelaczanie watkow), co moze dac efekt dluzszy niz wykonanie sekwencyjne.

0
MichaSa napisał(a)

a przy okazji co to znaczy, że algorytmy są "równoległe"?
Pozdrawiam

To znaczy, ze każde zadanie obliczeniowe w programie jest rozdzielone na kilka wątków działających jednocześnie i każdy wątek korzysta z jednego rdzenia procesora.

0
MichaSa napisał(a)

aha i jeszcze jedno: jak mam możliwość zwiększyć tylko jeden parametr to co lepiej zainwestować w trochę lepszy procesor, czy zwiększyć ilość RAM-u?

Zależy jaki RAM i procesor masz. Ale w ciemno mogę powiedzieć, że ładuj w procka.

0

A ja bym powiedział żeby nadwyżkę kasy wydać na szybszą pamięć + ew. płytę ją obsługującą jeżeli obecnie planowana jej nie łyknie. Szybkość wymiany danych pomiędzy pamięcią a procesorem ma ogromne znaczenie, wielokrotnie większe niż te kilka MHz czy MB więcej.

0

ok, dzięki wszystkim za pomoc! trzykropek mnie przekonał i chyba dokupię sobie jeszcze trochę pamięci (szczególnie, że jest znacznie tańsza :P) . Mam niestety jeszcze jedno dodatkowe pytanie odnośnie właśnie tej pamięci: czy tu liczy się bardziej pojemność, czy może częstotliwość? :/ Z "..." wypowiedzi wynika, że chodzi o szybkość więc o częstotliwość... jednak mam pewną wątpliwość :/. Poza tym jak mam dokupywać pamięć to chyba już lepiej z taką samą częstotliwością co obecna - inaczej trzeba całą pamięć wymieniać i poprzednie kostki się zmarnują :/
Pozdrawiam,

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1