Windows 10 a sterowniki urządzeń

0

Jestem przyzwyczajony do faktu, że sterownik do urządzenia w systemie Windows jest dostosowany do konkretnej wersji Windowsa, czasem dwóch lub trzech. Mówię o jednym sterowniku, a jeżeli producent deklaruje, że urządzenie pracuje w systemach od XP do Windows 8, a w rzeczywistości instaluje inny sterownik w XP, inny w Viście, inny w 7 i inny plik w 8, to są to cztery różne sterowniki.

Windows 8 jako jedyny zapewnia automatyczną aktualizację do 8.1, a potem do 10. Na kilku komputerach z Windows 8 uruchamiałem starsze peryferia, raz w ogóle nie udało mi się uruchomić, raz z dużym trudem kombinując w systemie (tryby zgodności, sterowniki podmiotów trzecich, godziny z www.google.com itp.), raz poszło na sterowniku na wyposażeniu Windowsa, a raz na oryginalnym dołączonym do urządzenia wyprodukowanego w czasach, kiedy Windows 10 jeszcze nie istniał.

Czy akceptując aktualizacje do 8.1, a potem do 10 jest ryzyko, że niektóre peryferia przestaną działać ze względu na inną wersję systemu? Czy można założyć, że Windows 8, 8.1 i 10 mają identyczne jądro i sprzęt uruchomiony na Windows 8 będzie działać na Windows 10, względnie trudność uruchomienia będzie podobna?

0

Nie mają identycznego jądra, różni się choćby numerem wersji głównej (10.0 vs 6.x), co już może utrudniać życie. Ale jest dość podobne - jak tak zauważyłem, to wszystko, co udało się zmusić do zadziałania na Windows 8 zadziałało również na Windows 10.

Domyślnie Windows 10 aktualizuje sobie sterowniki urządzeń z Windows Update i niektóre urządzenia (np. chińskie konwertery PL2303) dostają nowszy sterownik, który nie działa. Względnie podobna akcja z brickowaniem nieoryginalnych klonów FTDI.

0
Ktos napisał(a):

Domyślnie Windows 10 aktualizuje sobie sterowniki urządzeń z Windows Update i niektóre urządzenia (np. chińskie konwertery PL2303) dostają nowszy sterownik, który nie działa. Względnie podobna akcja z brickowaniem nieoryginalnych klonów FTDI.

Zaczyna mi to przypominać Linuxa, do którego producenci sprzętu nie zapewniają sterowników, tylko w trzeba liczyć, że uda się go uruchomić za pomocą sterownika dostarczonego w dystrybucji lub jego repozytorium, a jak nie będzie, to nie uda się uruchomić. To, co nazywa się "Windows Update" jest odpowiednikiem repozytorium Linuxa i jest taka sama walka o to, czy sterownik tam jest, czy nie ma go wcale. Jeżeli tak, to niedługo łatwość/trudność uruchomienia różnego mniej znanego sprzętu w Windows i Linux będzie taka sama, bo trzeba liczyć na Windows Update lub repozytorium Linuxa, czyli de facto na developerów OS, a nie producenta sprzętu.

Czy zgodzisz się ze mną, że podejście Microsoftu w temacie sterowników zaczyna być podobne do podejścia większości dystrybucji Linuxa, tzn, że to nie producenci sprzętu, tylko developerzy Windowsa i Linuxa zapewniają sterowniki poprzez mechanizmy wbudowane w OS?

0

Duża różnica: sterowniki umieszczane w Windows Update są autorstwa (także) zewnętrznych dostawców, nie Microsoftu. Są certyfikowane na zgodność z wymogami WHQL przez Microsoft. Czasami dostarcza on również podstawowy sterownik, na którego bazie buduje się ten bardziej rozbudowany.

Rozwiązanie jest - z punktu widzenia użytkownika - super. Gdy tylko dołączę się do sieci, wszystko mi się samo instaluje, nie muszę szukać niczego po stronach producentów sprzętu.

0

Windows 10 aktualizuje sobie sterowniki urządzeń z Windows Update

Zaczyna mi to przypominać Linuxa

Ale sterowniki w Windows Update były już chyba za czasów Windows 98, to żadna nowość w Windows 10...

0

ale chyba dopiero od 8 (nie pamiętam jak w 7) WU jest tak agresywny

0

@andrzejlis nie zawsze developerzy zapewniają sterowniki w swoich dystrybucjach. Poza tymi sterownikami umieszczonymi w jądrze, wiele dystrybucji jak Debian, ma tylko otwarto źródłowe sterowniki. Zamknięte od AMD, Nvidia trzeba samemu na własną odpowiedzialność zainstalować. No chyba, że to jest dystrybucja netinstall typu Arch, Debian netinstall, Manjaro core. Można też sobie budować cały system z klocków jak Lunar Linux, Funtoo, Gentoo ,LFS ale tu musisz wiedzieć jaki sterownik dodać, aby Ci się Xy w ogóle uruchomiły. Podobnie jest z systemami NetBSD/FreeBSD/OpenBSD i Openindiana/Minix/Haiku.

0

Czy można założyć, że Windows 8, 8.1 i 10 mają identyczne jądro

Nie.

Natomiast nie przeszkadza to w tym, żeby sterownik nadal działał po aktualizacji. Nic bardziej mylnego, jedna skompilowana wersja sterownika jest w stanie działać na systemach od Windows XP do Windows 10 bez żadnego problemu - o ile sterownik jest porządnie napisany (i pewnie większość z was i z takimi sterownikami się spotkała).
I nie ma IMO w tej kwestii żadnego problemu tworzonego przez Microsoft - jestem w stanie podać naprawdę wiele przykładów na to, że Microsoft (również w kwestii sterowników) stara się pomóc słabym programistom nie tylko w kwestii kompatybilności wstecznej (bo to jest całkiem logiczne), ale również tworząc mechanizmy, które starają się przewidywać słabe lub wręcz niepoprawne praktyki piszących sterowniki. Czasami jednak nie da się pomóc jak ktoś bardzo tego nie chce i wynikiem tego jest sterownik, który albo nie chce się zainstalować, albo działa niepoprawnie albo wręcz powoduje niestabilność systemu i ostatecznie BSODy (które w większości są właśnie efektem słabo napisanego sterownika).

0

jedna skompilowana wersja sterownika jest w stanie działać na systemach od Windows XP do Windows 10 bez żadnego problemu - o ile sterownik jest porządnie napisany (i pewnie większość z was i z takimi sterownikami się spotkała).

A nawet od (o ile się nie mylę) Windows 95 OSR2 po Windows 10, w przypadku np. drukarki, i pod warunkiem że mówimy o 32-bitowej wersji.

Tak naprawdę Microsoft stara się o to, by sterowniki raczej działały niż nie działały. Jest to przecież w ich interesie. Nie zawsze jednak jest to możliwe: od czasu do czasu dana klasa urządzeń dostaje nowy model (format) sterownika, np. począwszy od Visty jest sterownik grafiki WDDM. Sterowniki grafiki od XP pod Vistą i Win7 teoretycznie działają, ale pod Win8 już nie.

Jednak twórcy sprzętu czasami sami utrudniają sytuację, robiąc sprawdzanie wersji systemu w instalatorze mimo że sterownik mógłby działać na innej wersji Windowsa.

Mam skaner Epsona który ma jeden sterownik od XP po Windows 7 (oficjalnie). Na pewno działa też pod 8.1.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1