Trochę o matrycach w laptopach

0

Dzień dobry,

Na poprzednim wątku zastanawiałem się nad kupnem laptopa, ale w ogóle nie poruszyłem kwestii matrycy. Okazał się to błąd, gdyż matryca, jak dla mnie, jest niezwykle ważnym elementem w laptopie (link do wątku: Wybór przyszłościowego laptopa)

Teraz chciał rozwiać trochę wątpliwości na temat matryc, a więc mam kilka pytań:

  • PWM - w teorii wydawać by się mogło, że jest to tragiczne dla oczu (nie mogę sobie wyobrazić, że mózg nie widzi migania, a źrenica rozszerza się i zwęża nieustannie podczas migania; niepokojące?). Niska częstotliwość PWM (1000Hz ?) jest nie dobra dla zdrowia (czasem bóle głowy, oczu, nudności). Natomiast czy wysoka częstotliwość coś zmienia (np. 10 000 - 15 000Hz), jak dla mnie jest to jeszcze gorsze, bo oko odbiera jeszcze więcej informacji. Wyczytałem, że mimo iż ma to być lepsze w teorii to praktyczny subiektywny test również pokazał dyskomfort (czyli co, jeśli komuś przeszkadza PWM, to częstotliwość nie ma znaczenia, jak to wygląda dla oczu?)
  • flicker free - faktycznie jest takie dobre, w sensie zdrowsze i mniej męczy oczy? Na starszych artykułach pisało, że jest to przestarzała technologia, później, że jest to bardzo wysoka częstotliwość PWM, tegoroczny artykuł na morele (https://www.morele.net/wiadomosc/flicker-free-co-to-jest-czy-warto-kupic-monitor-z-flicker-free/1886/) mówi, że flicker free nie ma żadnego niekorzystnego działania. Na czym w końcu stanęło? I czy faktycznie jest to lepsze niż PWM i czy ma jakiś niekorzystny wpływ?
  • redukcja światła niebieskiego - tu krótko czy jakieś laptopy posiadają redukcje światła niebieskiego, np. tak jak ten monitor iiyama'y - https://iiyama.com/pl_pl/produkty/prolite-x2483hsu-b2/? Jeśli nie to czy np. okulary z blue cut'em to zastąpią?
  • czy jeśli kupię sobie laptopa z matrycą IPS 17,3 (w celu żywszych kolorów i lepszych kątów widzenia, nic związanego z obróbką grafiki itp.) to zwykła integra wystarczy, aby to obsłużyć, oglądnąć film na youtub'ie w FHD, więcej mi nie potrzeba?
  • tutaj przyda mi się subiektywna ocena po kilku latach używania matrycy IPS. Mianowicie czy takie terminy jak backlight bleeding i IPS glow to poważne minusy tych matryc czy raczej skromne, nic nie znaczące odbiegnięcia od ideału? O czymś jeszcze powinienem wiedzieć, żeby się nie zaskoczyć? Słabe odwzorowanie czerni i tak powinno być lepsze niż w przeciętnych TN, zgadza się?

Szukam dobrego laptopa do 3000 zł (wiem, że szału nie ma) z matrycą IPS, jak na ten moment koniecznie z technologią flicker free (są takie, nigdzie nie widziałem oznaczenia DC, co prawda testy są, ale to wszystko takie dziwne). Redukcja światła niebieskiego to chyba dalej jak do nieba, ale jak się znajdzie to super. Reszta standardowo:

  • dysk SSD 500GB, lub 250GB i jakiś HDD
  • karta graficzna to wystarczy integra, ale nie wiem czy uciągnie (problem wyżej opisany)
  • procesor po prostu 4 rdzenie
  • RAM 8 GB
  • oczywiście Windows 10 (home/pro bez znaczenia)

Pytałem się na x-kom'ie o ten model https://www.x-kom.pl/p/486199-notebook-laptop-173-dell-inspiron-3780-i5-8265u-8gb-2401tb-win10-czarny.html, dostałem informację, że jest tu matryca AUO Corp W27J0, mam rozumieć, że to to http://www.panelook.com/B173HAN01.3_AUO_17.3_LCM_overview_33384.html? Z tego co patrzyłem jest to bardzo dobra matryca, mam nadzieję, że tak. Boję się o to, że każdy model laptopa może mieć inną matrycę, jest to tak słabo oznaczone, że szkoda gadać. O wszystko trzeba się pytać; masakra. Co o nim sądzicie, warto go kupić? Ktoś może polecić może coś innego? Bardzo potrzebuję pomocy, bo w sprawie wybierania laptopów jestem totalnie zagubiony, szczególnie jeśli chodzi o matrycę.

Nie oczekuję, że ktoś odpowie na wszystkie moje pytanie, ale mam nadzieję, że wiele osób dorzuci swoją cegiełkę i usystematyzujemy trochę wiedzę o matrycach w tym wątku.

z całego serca wszystkim dziękuję za pomoc
pozdrawiam

1

Zgodnie z tym co się powszechnie mówi i co niby było badane ludzkie oko widzi od 100 do 200hz, więc powyżej ludzkie oko nic ni wychwyci także przy wysokim pwm ludzkie oko widzi można powiedzieć stałą.

flicker free - pozwala się oku nie męczyć i to jest fakt, ale to miał już pierwszy lcd jaki sobie kupowałem 12 lat temu a był to jeden z najtańszych jakie istniały więc nie wiem czy to taka czarna magia. To jest standard od dawna.

niebieskie światło - dla mnie bujda i mam to gdzieś

integra ci obsłuży bez problemu. karta graficzna nie ma wpływu na kolory, dziś wszystkie mają 32bitowy zapis.

backlight bleeding - zdarza się, trzeba poczytać opinię.
IPS glow - był jest i będzie na ips, taki to ich urok. Im bardziej gamingowe tym słabszy. W biurowych producenci mają to gdzieś no bo jest to odczuwalne przy dynamicznym obrazie.

2

Od któregoś build a Win 10 MS dodał filtr światła niebieskiego do opcji systemowych: https://support.microsoft.com/en-us/help/4027563/windows-10-set-your-display-for-night-time
Czytasz i czytasz i ciągle znajdujesz nowe opcje, a tak nigdy nie kupisz sprzętu.
PWM w podświetleniu jest zawsze, tak reguluje się jego jasność. Backlight bleading w IPS jest zawsze - taka wada technologii. Trafisz egzemplarz z mniejszym lub większym.
Bardzo ważne jest oświetlenie zewnętrzne, aby nie bylo interferencji, bo to powoduje czasem zmęczenie lub efekt migotania. Teraz mnóstwo różnego rodzaju LEDów w żyrandolach, które mogą pracować w podobnej częstotliwości co Twój ekran.
Podsumowując, idź do sklepu, porównaj sobie coś w swoim zasięgu finansowym, jak nie to zakup on line i ewentualny zwrot do 14 dni.

0

Mam jeszcze takie pytanie, wyświetlanie obrazu metodą PWM zależy od ekranu laptopa czy od samego laptopa? Chodzi o to czy jeśli np. podłącze laptopa z ekranem PWM do monitora flicker free to miganie ekranu wystąpi?

1

Chyba mylisz trochę pojęcia. PWM służy do podświetlenia ekranu i chodzi tu o to by LEDy użyte w podświetleniu świeciły z jakimś poziomem jasności. A Ty żebyś nie widział migania, sygnał wypełnienia podawany jest z dużą częstotliwością.
Ach i nie ma to wpływu na HDMI etc.

0

@jurek1980: Przepraszam, ale nie do końca zrozumiałem. Mam rozumieć, że sprzęt (laptop) nie ma nic do rzeczy (nie daje informacji np. o częstotliwości migania itp.), to sama matryca "własnoręcznie" decyduje jak ma wyświetlić obraz?

z góry dziękuję

2

tak, pwm to nie jest zależne od kart graficznej, czy jakiegokolwiek innego podzespołu, to jest typowo zależne od samej matrycy.

1

Może obejrzyj sobie ten film

Określ co rozumiesz przez częstotliwość migania. Moze chodzi Ci o czas reakcji albo o odświeżanie.

0

Dziękuję za liczne wyjaśnienia odnośnie PWM (i nie tylko).

Co sądzicie o tym modelu https://www.x-kom.pl/p/486199-notebook-laptop-173-dell-inspiron-3780-i5-8265u-8gb-2401tb-win10-czarny.html warto go kupić? Zastanawiam się nad nim od pewnego czasu. Ktoś ma, poleca? Jakie jest Wasze zdanie na ten temat. Oczywiście jeden z najważniejszych aspektów to matryca.

dziękuję i życzę miłego dnia

0

Jeśli komuś to pomoże to napiszę. Kupiłem tego Dell Inspiron 3780, używam go pewnie około 5 dni, jestem z niego bardzo zadowolony. Posiada, jak dla mnie, bardzo dobrą matrycę, na której mogę długo pracować bez zmęczenia oczu. Wielki plus również za wykonanie modelu, bardzo mi się podoba. W dodatku jest cichy, bo nie zawiera karty graficznej. Jeśli ktoś ma do niego jakieś pytanie to służę pomocą.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1