Wątek przeniesiony 2016-06-30 07:46 z Off-Topic przez Adam Boduch.

Rekrutacja, jak znaczące są pozostałe czynniki

0

Jak bardzo ważne przy rekrutacji są pozostałe czynniki niezwiązane z technologiami, językami? Mogę na przykład znać na jakimś poziomie Jave, Springa, ..., używać GITa, znać SQL'a i co tam jeszcze jest wymagane na juniorze. Ale np. w historii zatrudnienia widnieje jakaś fizyczna ciężka praca. Czy to nie świadczy źle o kandydacie? Przy wyborze kogo zatrudnić to może przeważyć na niekorzyść kandydata?

1

Nie świadczy to źle. Jeśli masz mieć puste cv, to nawet taka praca jest dobra, bo pokazuje że umiesz pracować w grupie. A czasem są prace które potem przydają się przy programowaniu, zwłaszcza w księgowości. To już jest duży plus.

1

Ja "pracy fizycznej" nie umieszczałem w swoim CV i uważam, że taki wpis jest raczej zbędny.

0

Ja również nie wpisywałem nic nie związanego z branżą. W pierwszym CV do IT miałem jeden wpis web-developer freelancer, bo faktycznie w swoim czasie robiłem stronki Januszom.

0

To zależy.

Ostatnio był wątek, gdzie gość przez kilkanaście lat pracował jako kierowca. W takim przypadku raczej warto to wpisać, żeby nie było kilkunastoletniej dziury w CV...

Z drugiej strony nie warto każdej pierdółki wpisywać, bo to nawet niepoważne się robi. Plus to, że stereotypy są jakie są (a są takie, że programista musi się tylko programowaniem zajmować i być informatykiem z krwi i kości, a jak będziesz zbytnio odbiegał od stereotypu informatyka to wyjdziesz na narwańca, który chce zmienić zawód łatwym kosztem (mnie hejtowali za studia humanistyczne bo twierdzili, że jak to możliwe, żeby humanista znał się na programowaniu...))

Aha, i jeszcze zauważ przez kogo twoje CV przechodzi. Dział HR zapewne bardziej doceni to, że pracowałeś gdziekolwiek, najlepiej po kilka lat w jednej firmie (pracowity, lojalny wobec pracodawcy itp.), natomiast osoby techniczne raczej będą patrzeć tylko na prace związane z programowaniem/IT, bo wszystko inne co najwyżej może świadczyć na niekorzyść w oczach osoby technicznej.

0

Żadna praca nie hańbi i zawsze lepiej, że robiło się wcześniej coś innego, niż nic. To znaczy, że jesteś chętny do pracy, nie leniłeś się i brałeś los w swoje ręce. A jak jeszcze miałeś czas na uczenie się programowania, to dobrze zarządzasz czasem - jak dla mnie same plusy i nie wiem czego tu się wstydzić :)

Nie mniej jednak w CV bym prac niezwiązanych z zawodem nie wpisywał... Po prostu powiedziałbym co robiłem, gdyby mnie o to zapytali.

0

Ja pracowalem w firmie produkcyjnej przez ponad 2 lata. Pozniej dostalem prace w firmie, ktora robila systemy stricte pod firmy produkcyjne. Byc moze mi to pomoglo (wiadomo, ze z pierwsza praca w zawodzie zwykle jest ciezko), ale nawet jak nie to zadna praca nie hanbi.

3

Co innego gdy szukasz pierwszej poważnej pracy albo zmieniasz branżę a co innego gdy rekruter musi się przekopywać przez akapity o tym że w latach 2003-2004 zbierałeś truskawki za granicą. Zasada Pareta to protip

1

Co do poprzednich postow: slowo humanista sie mocno zdegradowalo. Dawniej to byla osoba specjalizujaca sie w naukach humanistycznych, oczytana, z wiedza, erudycaja etc. Dzisiaj sie zaklada ze sa 2 grupy ludzi umysly scisle i humanisci. Teraz jesli ktos nie radzi sobie z matma, naukami technicznymi etc. to szufladkuje sie go jako humaniste. A powinno jako kogos kto nie jest ani umyslem scislym ani humanista (za to taka osoba moze byc np. bardzo dobrym sportowcem).

1

Nie ma jednej odpowiedzi na Twoje pytanie - to zależy od firmy, ludzi rekrutujących etc. Napiszę jednak pewną prawidłowość, która mi się zdarzyła i widzę to też po znajomych. Im masz mniejsze doświadczenia, mniej do zaoferowania tym tworzysz dłuższe CV - dodajesz jakieś głupoty typu kopanie ogródka u cioci w wakacje. Im większe doświadczenie tym samym im więcej masz do zaoferowania pracodawcy tym skracasz CV to najważniejszych, kluczowych rzeczy.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1