Krotność kar umownych na b2b

0

Przechodzę na B2B, negocjuję pierwszą tego typu umowę, mam w niej następujący zapis:

W przypadku nienależytego wykonania umowy z winy Współpracownika, zapłaci on karę umowną w wysokości 5-krotności wynagrodzenia miesięcznego brutto.
W przypadku odstąpienia od umowy z wyłącznej winy Współpracownika, zapłaci on karę umowną w wysokości 2-krotności wynagrodzenia miesięcznego brutto.

Zdaniem doradcy prawnego jest to kwota wysoka (w szczególności w porównaniu do limitu 3-krotności wynagrodzenia na UOP), natomiast podczas rozmów powiedziano mi, że w tego typu umowach w IT taki zapis jest raczej standardowy. Ktoś potwierdzi?

0

Musiałbyś zdefiniować "nienależytego".
Zapytaj się prawnika albo przejrzyj umowę.

Jeśli nie jest określone, to może to prowadzić do scenariusza:

  • pracodawca nie ma na razie zleceń dla Ciebie
  • pracodawca znajduje pierwszą lepszą otwartą jirę za którą jesteś odpowiedzialny
  • pracodawca obciąża Cię wspomnianą karą (w domyśle zwalnia Cię)

5-cio krotność to dużo. Poza tym w UoP naprawdę trzeba się postarać żeby taką karę dostać a i tak podlega to rozsądzeniu w Sądzie Pracy. W B2B zostaje Ci sąd cywilny.

1

Potwierdzam, to często spotykany zapis. Jednocześnie zauważ, że w przypadku umów B2B prawo nie reguluje jak powinny wyglądać, to strony decydują o ich kształcie. W związku z tym możesz się nie zgodzić i zaproponować inne zapisy.

0

Istnieje powód, dla którego programiści mogą wykupić sobie ubezpieczenie od takiej kary. Gdyby ta wysokość wynosiła 3 krotność pensji to twoja umowa mogła by mieć dzięki temu znamiona umowy o pracę, co mogło by być problemem w razie kontroli.

1

W moim kontrakcie B2B jest mowa o ewentualnych stratach jakie może ponieść zleceniodawca z mojej winy. "Nienależyte" wykonanie, to bardzo szerokie pole do interpretacji i w związku z tym twoja umowa powinna być zmieniona. Koniecznie skonsultuj z prawnikiem.

0

Moim zdaniem istotna jest kwestia, czy wykonujesz konkretne prace (dzieła) czy sprzedajesz swoje 'moce przerobowe'.
Na Twoim miejscu walczyłby o wywalenie kar i w to miejsce skrócenie okresu wypowiedzenia umowy.
'Nienależyte' to szerokie pole do interpretacji, a błąd w oprogramowaniu to rzecz naturalna. Poza tym zleceniodawca może narzucić nierealne terminy i dlaczego masz za to płacić?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1