B2B z Kanada

0

Hej!
Udalo mi sie zlapac kontrakt na prace B2B dla firmy z Kanady, ale zupelnie nie wiem jak to rozegrac formalnie i szukam ludzi ktorzy sa w podobnej sytuacji (kontrakt B2B dla firmy w Kanadzie albo USA). Wiem tylko ze musze zalozyc dzialalnosc gospodarcza...

  • nie wiem czy musze byc vatowcem,
  • przez rok pracowalem w Kanadziej na umowe o prace wiec co z ZUSem i innymi skladkami
  • jak rozliczac wyplate w dolarach kanadyjskich - slyszalem cos o roznicach kursowych...
  • jak powinna wygladac faktura dla takiego zlecenia
  • konto w banku firmowe czy prywatne?
    Jak widac jestem zupelnie zielony, wiec jesli jest tutaj ktos kto byl/jest w podobnej sytuacji i chcialby podzielic sie swoim doswiadczeniem to bylbym wdzieczny!

stawam piwo za pomoc :)

-- edit
Aktualnie szukam ksiegowego ktory pomoze mi to wszystko ogarnac. Polecacie kogos? Najlepiej z okolic Krakowa

1

Możesz się umówić z firmą docelową na wypłatę w zł jeśli różnice kursowe są ci nie na rękę. Przewalutowanie możesz załatwić za pomocą specjalistycznej firmy - Azimo czy Transferwise, przewalutowanie przez bank prawie nigdy się nie opłaca.

Co do VATu to spytaj księgowej ale jestem prawie pewien że wpadnie w szufladkę nie dotyczy/nie podlega. Wtedy wystawiasz kontrahentów fakturę na kwotę netto. Problem pojawi przy zwrocie VATu (państwo nie lubi oddawać pieniędzy) ale zawsze możesz ten zwrot przeksięgować na podatek dochodowy.

Ubezpieczenia społeczne i podatki zgodnie z krajem rezydencji podatkowej czyli w twoim wypadku w Polsce.

PS: Ponoć dla fiskusa tacy jak my (mający zagranicznych kontrahentów) jesteśmy fajni bo zapewniamy wpływ środków do gospodarki i ją wzmacniamy. Ile w tym prawdy - nie wiem :P

0

Dzieki za odpowiedz.

  • Rozmawialem z firma docelowa i oni nie chca sie bawic w kupowanie zlotowek(ani euro, ani usd) - wysylaja tylko w dolarach kanadyjskich :/
  • Co do VATu to jak tylko znajde ksiegowego/ksiegowa to bede pytal.
  • Co do ZUSu - zgadzam sie ze trzeba placic w PL, ale zastanawiam sie jak podejda do tego ze przez rok mnie nie bylo w kraju

No i ma to sens to co napisales w PS, boje sie tylko ze fiskus bedzie skapy i powie ze za malo im place :p

Pytanie bonus: podatek liniowy czy zasady ogolne? Wiem ze to jest bardzo subiektywne ale jakie macie za i przeciw?

0

To zależy tylko i wyłącznie od twojego dochodu oraz tego czy masz rodzinę i rozliczasz się wspólnie. Dla singli 19% opłaca się wtedy gdy suma całoroczna (+ to co wpadnie w drugi próg) będzie większa od sumy całorocznej płaconej przy 19%

Zmianę i tak deklarujesz na nowy rok podatkowy więc nawet delikatna różnica na korzyść zasad ogólnych może wbrew pozorom sprzyjać liniówce (większa szansa że twoje dochody wzrosną aniżeli spadną w ciągu roku, chyba że masz 40-stke na karku ;) )

Co do dziury w ciągłości ubezpieczenia - ciężka sprawa. Wiem że NFZ potrafił przywołać niezłe kary za przywracanie statusu ubezpieczonego po przerwie. Możliwe że ZUS ma podobne regulacje.

Zawsze możesz w takim wypadku spróbować zarejestrować się jako bezrobotny - ten myk przywracał ciągłość ubezpieczenia dla NFZ, może i dla ZUSu działa podobnie ;)

0
loza_szydercow napisał(a):

Co do dziury w ciągłości ubezpieczenia - ciężka sprawa. Wiem że NFZ potrafił przywołać niezłe kary za przywracanie statusu ubezpieczonego po przerwie.

To dotyczy wyłącznie ubezpieczenia dobrowolnego. I to nie jest żadna kara, tylko opłata dodatkowa, bez której nie zostanie się objętym ubezpieczeniem. I ma to oczywisty sens.

Możliwe że ZUS ma podobne regulacje.

Nie ma. To Twoja sprawa, że masz rok nieskładkowy. Swoje i tak musisz przepracować, żeby emeryturę dostać.

0

Twoje pytanie powinno brzmieć proszę o polecenie dobrej księgowej/księgowego który ogarniał już takie tematy :)

ZUS- tu.
Różnice kursowe wpływaja na kwotę opodatkowania.
VAT - chyba tak, chyba będzie odwrócony?
Liniowka - zależy od wysokości dochodów.

Podzielisz się z ciekawości jaka stawka?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1