Amortyzacja prywatnego samochodu wprowadzonego do firmy, a wcześniejsze koszty

0

Hej,

Za miesiąc zaczynam moją pierwszą działalność i zamierzam włączyć prywatny samochód do środków trwałych firmy. Auto jest z 2013 roku, a ja zakupiłem je około dwa lata temu.
Czy do wartości początkowej mogę doliczyć poniesione przeze mnie do tej pory koszty tj. ubezpieczenia(3k) oraz naprawy i serwisy (~2k)?
Pytam, ponieważ natknąłem się na wpis https://programistanaswoim.pl/rozliczanie-samochodu-w-firmie/, w którym autor opisał taką możliwość dla innych rodzajów kosztów:

Ciekawostką jest również fakt, że wartość początkową mogą zwiększyć wydatki związane z przyjęciem samochodu do użytkowania, dokonane jeszcze przed wprowadzeniem pojazdu do firmy. Może to być na przykład koszt jego transportu, wartość ubezpieczenia na czas transportu, czy opłata za rejestrację. Jedyny warunek do spełnienia, to posiadania potwierdzenia danej transakcji.

Dodam również, że do tej pory byłem zatrudniony na umowie o pracę, a działalność rozpoczynam u nowego pracodawcy.

2

pamiętaj ze po informacje, przed podjęciem decyzji, i tak powinieneś iść do profesjonalisty czyli księgowej / księgowego

1

Samochód wprowadzając do firmy wyceniasz sam. Jeśli jest to samochód warty na rynku 30k, ale właśnie wymieniłeś w nim silnik na nowy, który jest warty 10k to pomyśl sam czy sprzedawałbyś go za 30k czy za 40k. Jeśli ktoś ci skasuje auto i OC zaniży ci odszkodowanie masz prawo z nimi się dogadywać o uwzględnienie nowych części. W tym wypadku nawet nie masz z kim się dogadywać, bo auto wyceniasz sam. Dopiero przy kontroli ktoś się może do tego przyczepić. I tak muisisz to obgadać z księgową, bo to ona może za te błędy (przynajmniej poprzez odpowiedzialność cywilną) odpowiadać.

Ubezpieczenie - bardzo wątpię. Zacytowany fragment tyczy się innego typu ubezpieczenia.

Osobiście podejrzewam, że przyczepią się do tych rzeczy, które nie były robione powiedzmy w ostatnich 3 miesiącach przed wprowadzeniem auta do firmy. Jakby to nie była gruba różnica to nie chciałoby mi się bawić o jakieś grosze. ~2k rozłożone na 30 miesięcy i z tego dostaniesz 19%. Dla 12 złotych miesięcznej różnicy po co się narażać.

2


Tutaj bardzo ładnie wytłumaczone :)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1