Zakup mieszkania będąc na b2b

0

Zakładając, że w nowym mieszkaniu miałbym wydzielony jeden pokój do pracy to czy opłacalne jest zakupienie takiego mieszkania na firmę? I czy np. taką łazienkę i kuchnię też można potraktować jako część lokalu wykorzystywana do prowadzenia działalności? Czy ktoś może interesował się tym tematem lub ma zakupione mieszkanie na firmę i chciałby powiedzieć jak to wygląda? Co jeśli zawieszę działalność po pewnym czasie? Czy będę musiał zwracać VAT za mieszkanie?

0

Wiem, że to żadna pomocna odpowiedź, ale za każdym razem jak idę do ksiegowej z tym pomyslem to slysze:
"Prosze to sobie wybic z glowy. Nie warto. Kontrole, interpretacje, wyzsze ceny bo lokal a nie mieszkanie prywatne, itd.".
Ale chetnie poslucham kogos, kto sie z tym zmagal.

2

Dawniej był wymagany ten "mityczny narożnik pokoju na szafę z dokumentami", żeby w razie kontroli wykazać, że ten konkretny fragment mieszkania wykorzystujesz w ramach DG. Obecnie się odchodzi od tego typu rozwiązań, stosowany jest raczej udział procentowy - https://ksiegowosc.infor.pl/podatki/pit/pit/koszty/770753,Dzialalnosc-gospodarcza-w-mieszkaniu-a-koszty-nie-trzeba-juz-wydzielac-pomieszczenia-specjalnie-na-biuro.html

Co do kwestii VAT oraz rozliczenia kosztów - moim zdaniem to zbyt poważna sprawa, żeby pytać o to na forum programistycznym. Jeśli myślisz o kupnie mieszkania (kilkaset tysięcy złotych) to pewnie wydanie 2-3 stówek na konsultację z biurem księgowym czy prawnikiem nie powinno być dla Ciebie wielkim problemem. A biorąc pod uwagę możliwe konsekwencje w razie pomyłki, idące w dziesiątki tysięcy PLN, ja bym do tematu podszedł solidnie, a nie opierał się na opiniach przypadkowych osób z netu.

Oczywiście - wszystko można zakombinować. Pewna osoba, którą bardzo dobrze znam, jakieś 2 lata temu kupowała dla córki chatę. Mógł po prostu kupić dom, ale że koleś ma działalność, to pogadał z księgową i wymyślili, że dom kupił w ramach działalności, z przeznaczeniem pod wynajem. W ten sposób koszty zakupu, remontów, utrzymania itp, sobie rozlicza, córka "płaci" mu jakiś czynsz i wszyscy są szczęśliwi ;) Do tematu zawsze warto podejść kreatywnie :D

4

Tu ciekawie przedstawione wady wrzucania już posiadanego mieszkania do środków trwałych (od 6:20). Wydaje mi się że wygląda to tak samo dla mieszkania kupowanego pod działalność, jak i wrzucania już posiadanego.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1