Devops - rozwoj, przyszlosc

0

Witam wszystkich na wstepie na forum ;)
Troche o sobie - aktualnie pracuje jako Python developer , po godzinach kodze w .Net( od tego tez zaczynalem). Jest fajnie, zarobki tez sa spoko ale troche wkradla sie rutyna.
Od jakiegos ciagna mnie sprawy opsowe, dockery, k8s i chmmury - taka sytuacja. Stad pytanie dla bardziej doswiadczonych, moze tez do SRE/DevOpsow na forum.
Jak sie ogolnie ten DevOps ma na rynku i czy zapotrzebowanie bedzie / jest na takie jak wyglada teraz? Przechodzil ktos kiedykolwiek tutaj z deva na devopsa? Jesli tak to bym z checia uslyszal jakies rady jak zaczac. No i tez niestety wazna kwestia pieniadze - sa rachunki, sa kredyty. Statystycznie DevOps zarobi wiecej od programisty? Jesli bym sie wbijal w te dzialke to pewnie Junior, ale z backgroundem programistycznym moze w miare szybko udaloby sie wskoczyc na jakiegos mida.
Dzieki za odpowiedzi

1

Sądząc po tym, co się co chwila pojawia na forum - jeśli martwią Cię rachunki i kredyty, to zostań Scrum Masterem. Zarabia taki 2x więcej niż programista, nie przemęczy się zbytnio, kurs ze stosownymi "uprawnieniami" zrobisz w kilka dni :P

2

Ogolnie mysle ze ja jestem tego typu inzynierem tyle ze moj przypadek jest troche specyficzny.

Pierwotnie bylem zatrudniany jako "Junior Software Engineer" i nadal mam stanowisko Software Engineer tyle ze nie Junior... u mnie firmie jest bardzo malo dedykowanych Devops-ow ( i z reguly oni sa takimi bardziej Adminami) - wszystko w Developmencie to "Software Engineer" po prostu i oni to robia.

Ogolnie na poczatku jako Junior glownie pisalem kod w Pythonie.
Glownie rozwijam systemy wewnetrzne systemy i infrastrukturalny soft w Python + Django/Flask + PostgreSQL+ JS.

Z czasem robie "wszystko" w tym bardzo duzo zadan mam z charakterem Devops typu w sumie to coraz wiecej ich mam teraz 50/50

  • Linux internalsy/ deploymenty (automatycznie) ale mimo wszystko shelle,
  • pipeliny CI/CD (gitlab-CI)
  • Docker , Dockerfile , docker-compose itp itd
  • Kubernetes
  • AWS (boto3, Ansible, Terraform, Packer, cloudformation)
  • Monitoring (Prometheus, Elasticsearch, Kibana itp itd)
  • pisze jakies toole/ skrypty w Pythonie, bashu oraz Golangu - jakis JS tez sie trafi
  • sporadycznie przydaje sie wiedza z:
  • Networking
  • Security (generalnie praktycznie 0 wpracy - ale warto wiedziec co to iptabtles, selinux, itp itd)
    wpadaja tez mi elementy QA (powiedzmy Non Functional Test, Integration Test) sporo troubleshooting jakis roznych systemow tyle ze poza kodem jest to gdzie jest kod i z seciowe tematy.

Ogolnie nie chce byc dedykowanym Devopsem wole raczej byc w dzialce DevOps blizej tego Dev. Bardzo mi taka praca sie podoba bo laczy wiedze z programowania linuxow oraz sieci i jest bardzo zroznicowana co wiecej mozna wprowadzac zmiany ktore faktycznie dotykaja wiele dzialow w firmie i miec rzeczywisty wyplyw na to co sie dzieje. Jak dla mnie super sprawa i super dziedzina do rozwoju, moze troche dlatego ze studiowalem Telekomunikacje i lubie takie rozkminki.

Chcialbym sporbowac sil jako SRE ale to w Polsce "niepopularne" stanowisko i w niewiele firmach rzeczywiscie takich ludzi potrzebuja ale to za 2-3 lata najwczesniej jak bede mial lepszy poziom :)

Ja z "mid-a" bym sie nie zgodzil na przejscie na "juniora" mimo zmiany profilu tyle ze ja powiedzmy w firmie przeszedlem taki proces.
Mimo wszystko uwazam ze zatrudnia sie "LUDZI" i ich "MINDSET" a nie skille wiec jak ktos jest na poziomie "Mid" czy "Senior" to jest na takim poziomie niezaleznie od technologii w projekcie (oczywiscie w granicach rozsadku).

Trudno powiedziec czy bedzie naprawde zapotrzebowanie w Polsce. W mojej opinii najwiecej szukaja Devops-ow ktorzy sa bardziej Ops niz Dev. Mnie taka praca duzo mniej interesuje.
Raczej wole w dzialce "Dev" byc. Mysle ze skillset wymagany jest tak zroznicowany i ze raczej poszukiwania sa ludzie z poziomu "Senior". Bylem na jakichs tam rozmowach na tzw: "Devops-a" w ktorych w sumie jedynie mnie pytano z technologii i poszczegolnych tooli itp - to jasny sygnal dla mnie ze szukaja Ops-ow.
Kiedys mialem rozmowe na Devops-a i kazali mi przerobic for na while ;E ;E ;E

Prawdziwy rynek dla ludzi o takim profilu jest w US tj. Dev/DevOps/SRE i mniej wiecej opisany skillset. Polecam poprzegladac oferty i wymagania z tamtych rejonow swiata ;) ten trend kiedys przyjdzie do PL... tj. mam nadzieje

1

Patrzę na to co prawda z punktu widzenia programisty, ale wszystko zmierza coraz bardziej w stronę Kubernetes i robi się coraz bardziej skomplikowane. A nawet jeśli Kubernetes upadnie to pojawi się w zamian coś jeszcze bardziej skomplikowanego. Więc praca dla DevOpsów jest. Co do pensji to znam firmę która płaci Senior DevOps Engineerom więcej niż Senior Developerom. Ale możliwe że wynika to z faktu że najlepsi programiści pracują tam na stanowiskach programujących architektów

2

DolBo bardzo dobrze napisał, więc ja dodatem coś z mojej strony:

  • Jak się masz nauczyć jednej rzeczy, to jest to kubernetes
  • Jak się masz nauczyć jednej chmury, jest to AWS
  • Jak się masz nauczyć jednego języka programowania, to będzie Golang

Python ma bardzo znikomą przydatność dla DevOps - tutaj bardziej w data science możesz iść, jeśli chcesz przy tym zostać. .NET ryzykowny, bo wkręcą cię do Azure, a tego na pewno chcesz za wszelką cenę uniknąć.

Prawdziwy DevOps nie musi [i w sumie niezbyt nawet powinien] wiedzieć za dużo o pipelinach CI/CD, narzędziach do testów, debugowaniu, mavenie, npm, itd. On zapewnia te narzędzia, ale ich nie używa.

Finansowo DevOps jest płatny lepiej od programisty - takich ludzi jest dużo mniej i skill set dosyć specyficzny. Ja zaczynałem X lat demu jako java dev. Jest to całkiem inna praca - w DevOps nie da się zostać ekspertem w żadnej dziedzinie, bo nie ma na to czasu. Nie da się też w spokoju popisać kodu - jest to połączenie rozwoju i gaszenia pożarów. Ciężko też o pracę zdalną w takim przypadku, zazwyczaj max 2-3 dni w tygodniu da radę. Do tego czasami jest wymagane bycie on-call i różne dyżury (oczywiście płatne). Ciężko też znajomym wytłumaczyć, co się robi :) Według mnie warto i jest to ciekawa praca, ale to jest zdecydowanie nie dla każdego specjalizacja.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1