Nowe technologie [tworzenia stron WWW]

0

Witam wszystkich

Chcialem sie dowiedziec jakie teraz warto znac nowe technologie projektowania stron www. Czy Flash wyszedl juz z mody i czy w najblizszym czasie zastapi go cos nowego? Czy warto uczyc sie Flex? Co warto znac teraz aby projektowac strony internetowe? Dziekuje za odpowiedzie :)

0

Na początek html i css w małym palcu! Oczywiście z ukierunkowaniem na nowe wersje, czyli odpowiednio 5 i 3.
Flash pomimo zapędów apple sądzę że trzyma się całkiem nieźle i jeszcze przez długi czas pociągnie, pomimo html5, css3, js, svg.
Najwięcej stron i tak tworzonych jest w oparciu o html, css, js.
Flexa używa m.in. nowy tablet od RIM'a.
Elementy flash są raczej dodatkiem na stronach. Całe strony mało kto robi we flashu.

0

Niestety, czasami się trafi jakaś strona całkowicie we Flashu, co jest okropne, niewygodne i nieużywalne. Ale zazwyczaj faktycznie tylko jakieś elementy (player wideo, baner, reklama). HTML5 z JS bardzo ładnie próbują atakować pozycję Flasha.

Oprócz HTML (5) i CSS (3) warto też dokładnie zapoznać się z aktualnymi frameworkami JavaScriptu, jak np. jQuery, które się coraz częściej i w coraz większych ilościach objawia.

0

Dziekuje za odpowiedzi! Mam jeszcze kilka pytan. Czy warto dalej sie interesowac Java? Czy zostanie ona zastapiana czyms innym? Czy warto uczyc sie Actionscript jezeli flash staje sie coraz mniej popularny? Czy dalej systemy szablonow takie jak SMARTY sa uzywane czy zostalo to czyms innym zastapione. Chce powrocic do projektowania stron internetowych ale nie chce marnowac mojego cennego czasu interesujac sie jakimis starszymi technologiami dlatego chcialbym wiedziec co teraz warto znac jak na razie html5 + js fajnie sie zapowiada. Poswiecic czas musze rowniez Ajaxowi bo widze ze staje sie coraz bardziej popularny (wiem ze to nie jezyk tylko dodatek js).

0

Ajax nie staje się popularny, tylko jest popularny. Na każdym dużym portalu masz content doładowywany za pomocą ajax.
Java nie umrze na pewno przez najbliższą dekadę (albo i dłużej, ale aż takiej kryształowej kuli nie mam). Czemu? Bo kupił ją oracle, które masę swoich rozwiązań ma w oparciu o java. Inne kolosy branży IT również mają masę produktów opartych o javę. Google - Android, IBM - WebSphere i kupę innych. Takich przypadków jest pełno.
Smarty chyba teraz przeżywa rozkwit.
Ale czy jutro ktoś nie stworzy genialnego frameworka, który przebojem zdobędzie rynek nigdy nie wiesz.

Nie wiem co rozumiesz pod pojęciem projektowania stron.
Od projektu graficznego są designerzy/graficy. Od zakodowania logiki web developerzy. Jeśli chcesz łączyć te funkcje nie ma problemu, ale musisz znać wiele technologii. Co nie jest niczym nadzwyczajnym. Programista musi posiadać rozległą wiedzę, inaczej jest tylko klepaczem (szympansem).
Jeśli będziesz miał własną firmę, to będziesz mógł proponować lub nawet czasem narzucać rozwiązania, ale czasami to klient decyduje. Jeśli będziesz pracował u kogoś, to szef/klient decyduje jakiej technologii użyjesz, więc im więcej będziesz wiedział, tym twoja pozycja na rynku pracy będzie lepsza.
A z podejściem nauczę się tych dwóch rzeczy i jestem bogiem, to zapomnij o tym zawodzie! Bo tacy później produkują wadliwy soft, który tylko ciśnienie ludziom podnosi.

0

Java w postaci apletów umiera. Dycha tylko w bardzo specyficznych zastosowaniach. Java w postaci serwerowej (serwlety, JSP, JSF i parę innych skrótów) ma się dobrze.

Ale trzeba rozgraniczyć technologie po dwóch stronach:

  • sam wygląd powinien robić grafik,
  • później przychodzi ktoś, kto z tego robi stronę (Front-End Webdeveloper) - on (albo ona) używa HTML, CSS, Flasha, Fleksa czy co tam jeszcze się znajdzie,
  • a tam w tle działają sobie webdeveloperzy od backendu - oni robią te wszystkie połączenia z bazami danych, piszą w tych PHP czy innych Ruby (na szynach).

Jakkolwiek źle to brzmi na samym początku tworzenia stron/aplikacji internetowych, to nie da się doskonale umieć wszystkiego. O ile dobrzy designerzy oprócz wyglądu zrobią też HTML-a do tego, o tyle już kodu serwerowego raczej nie dotkną. Ludzie od PHP czasem umieją stronę pociąć i zakodować, ale często zaprojektowanie czegokolwiek na co da się spojrzeć bez skrzywienia już jest poza ich możliwościami.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1