Wątek zablokowany 2014-11-28 13:52 przez furious programming.

Chmura i porgramowanie w chmurze

0

Witam,
co raz częściej spotykane jest pojęcie chmury i programowania w chmurze. Wydaje mi się że pojęcie chmury rozumiem, a o co chodzi z tym programowaniem? Jakie to ma swoje minusy i plusy? Może prosiłbym o wyjaśnienie tego wszystkiego od zera :)

0

Mi się zdaje, że chodzi tutaj o to, że nie trzeba będzie mieć żadnego kompilatora na dysku tylko wszystko będzie w "chmurze"

1

Nie drążyłem tematu jakoś mocno (tzn z biznesowego punktu widzenia), ale największą zaletą wobec dedykowanego serwera/ klastra/ etc jest elastyczność. Dołożenie 150 procesorów do klastra kosztuje trochę zachodu, a jak przestaną być potrzebne to mamy problem co z tym zrobić. Natomiast dzierżawiąc kawałek chmury możemy sobie zwiększyć albo zmniejszyć ilość wykorzystywanych jednostek obliczeniowych kilkoma kliknięciami. A więc jeśli ktoś robi np serwis walentynkowy i ruch jest największy koło 14 lutego to dobrze byłoby przenieść chociaż część serwisu do chmury. W chmurze zwykle kasują za wykorzystane zasoby, nie wykupuje się pakietów, koszty są proporcjonalne do ruchu, a więc nie trzeba się bawić w przewidywanie ilości ruchu. Minus jest taki, że podobno w chmurze jest nieco drożej niż na dedyku jeżeli ruch jest mocno równomierny. No i oczywisty minus: twoje dane są na cudzym kompie i np nie wiesz nawet czy jakiś rząd nie podgląda twoich danych (bo takie "inspekcje" są generalnie tajne).

0

Czyli krótko mówiąc chodzi o zasoby sprzętowe. Tylko nadal nie rozumiem tej fascynacji tym wszystkim

0

No jeszcze dochodzi np dostarczenie infrastruktury. Zamiast samemu ustawiać rozproszone bazy danych mamy od kopa np Datastore w Google App Engine czy DynamoDB w Amazon Web Services. Wszelakimi awariami infrastruktury zajmują się firmy, które prowadzą chmury. Podobnie bezpieczeństwem, skalowalnością, replikacją, itd

Tylko nadal nie rozumiem tej fascynacji tym wszystkim

Chmura to zbijanie kosztów (oczywiście nie we wszystkich przypadkach). Nie byłbyś zainteresowany czymś co zbije twoje koszty?

Poza tym na necie jest sporo artykułów o chmurach. Użyj Google.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1